دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶

رهبر انقلاب از چه طریق و چگونه در جریان مسائل کشور قرار می‌گیرند؟

سخن هفته شماره صدودوازده نشریه خط حزب‌الله گزاره‌ اول: تحلیل درست مبتنی بر اشراف کامل است هنوز ساعاتی از صحبت‌های رهبر انقلاب در جمع نیروی دریایی(مهرماه ۹۴) نگذشته بود که رفتار سعودی‌ها در ماجرای کشتار مظلومانه‌ی منا تغییر کرد. زیرا آن‌ها می‌دانستند تهدید به برخورد «سخت و خشن» که از سوی رهبر ایران صورت گرفته، […]

قرائت طائفه گرایانه از دین به خشونتی وحشتناک منتهی خواهد شد

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه قرائت طائفه گرایانه از دین بسیار خطرناک است،گفت: به تجربه تاریخ قرائت طائفه گرایانه توانایی شکل بخشیدن به خشونتی گسترده و وحشتناک به نام دین وگاه منتهی شدن به کشتارهای بی رحمانه و دسته جمعی، و حتی تاریخی و نسلی را دارد.

کد خبر:14712 | بازدید: 97
تاریخ انتشار:۰۵ تیر ۱۳۹۴ - ۲:۵۴ ق.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب

آمار نظامیان آمریکایی در سرتاسر جهان چقدر است؟

به گزارش “کانون سبحان” با وجود آنکه آمریکا صدها پایگاه خود در عراق و افغانستان را تعطیل کرده اما این کشور همچنان حدود ۸۰۰ پایگاه نظامی در بیش از ۷۰ کشور و منطقه جهان دارد این در حالی است که انگلیس، فرانسه و روسیه روی هم رفته حدود ۳۰ پایگاه نظامی در خارج از کشور […]

1099081_473به گزارش “کانون سبحان” با وجود آنکه آمریکا صدها پایگاه خود در عراق و افغانستان را تعطیل کرده اما این کشور همچنان حدود ۸۰۰ پایگاه نظامی در بیش از ۷۰ کشور و منطقه جهان دارد این در حالی است که انگلیس، فرانسه و روسیه روی هم رفته حدود ۳۰ پایگاه نظامی در خارج از کشور دارند.

بر اساس محاسبات، نگهداری از پایگاه‌های نظامی و نظامیان در خارج از کشور سالانه بین ۸۵ تا ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه دارد و این مبلغ با درنظر گرفتن نظامیان در مناطق جنگی به ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.

بر اساس گزارش پولیتیکو، مذاکراتی که هم اکنون مطرح است با وجود این هزینه، آیا آمریکا به این تعداد پایگاه در خارج نیاز دارد و این پایگاه‌ها چه تاثیراتی در سرتاسر جهان دارند و آیا این پایگاه‌ها امنیت آمریکا را افزایش داده است؟

نخستین گام این است که ببینیم که پایگاه‌های آمریکایی کجا قرار دارند.

ایتالیا

صدها پایگاه اروپایی از سال‌های ۱۹۹۰ مسدود شده اما پایگاه و تعدادی نظامی (۱۱۵۰۰) در ایتالیا تقریبا ثابت مانده است. اخیرا ارتش آمریکا پایگاه‌های جدیدی احداث کرده و تمرکز فعالیت‌های آفریقایی خود را در شهر سیسیلی قرار داده است.

ژاپن

در جریان جنگ سرد، نیروهای آمریکایی صدها پایگاه نظامی را در ژاپن و اقیانوس آرام و حومه چین و اتحادیه جماهیر شوروی اشغال کرد. از سال ۱۹۹۵ تظاهرات علیه پایگاه‌های آمریکایی در جزیره اوکیناوای ژاپن افزایش یافته است. در این جزیره بیش از ۳۰ پایگاه نظامی قرار دارد.

هندوراس

یک پایگاه موقت از سال ۱۹۸۲ ایجاد شده و به مقامات هندوراس این اجازه را داده که ادعا کنند هیچ پایگاه آمریکایی در این کشور وجود ندارد. بر اساس قانون اساسی هندوراس، حضور دائم نیروهای خارجی در این کشور ممنوع است. برخی مدعی هستند که پایگاه نظامی آمریکا در کودتای نظامی این کشور در سال ۲۰۰۹ مشارکت داشته است.

بورکینافاسو

“مکانی برای همکاری امنیتی” در اواگادوگو منعکس کننده نسل جدیدی از پایگاه‌های مخفی کوچک در کشورهایی است که آمریکا پیشتر حضور نظامی کمی داشته است. دست کم ۱۱ پایگاه این چنینی در آفریقا میزبان نیروهای عملیاتی ویژه، پهپاد و پروازهای شناسایی است.

عراق

در اوج زمان اشغالگری، آمریکا ۵۰۵ پایگاه نظامی در این کشور داشته است اما پس از آنکه پارلمان عراق با درخواست پنتاگون برای باقی ماندن ۵۸ پایگاه پس از عقب نشینی سال ۲۰۱۱ مخالفت کرد، نیروهای آمریکایی فقط توانستند ۵ پایگاه را پس از سال ۲۰۱۴ در اختیار بگیرند و به دنبال در اختیار گرفتن پایگاه‌های بیشتر هستند.

تایلند

پنتاگون فضایی را در پایگاه‌ نیروی هوایی “یو تاپائو” از یک پیمانکار اجاره کرده و به مقامات آمریکایی و تایلندی این اجازه را داده که ادعا کنند هیچ پایگاه نظامی آمریکایی در این کشور وجود ندارد. این پایگاه، مرکز اصلی پشتیبانی از جنگ‌های افغانستان و عراق است.

فیلیپین

فیلیپین پایگاه‌های نظامی عمده آمریکا را در سال ۱۹۹۰ تخلیه کرد. از سال ۲۰۰۲، دست کم ۶۰۰ نیروی آمریکایی برای کمک به نیروهای فیلیپینی در مبارزه با شورشیان حضور دارند.

منبع: تسنیم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

rah
2015-04-27_132103
ogat94
104994_orig
104991_orig
2015-04-19_130338
2015-06-26_055049
2015-06-29_234100
2015-11-16_000503
2015-11-24_095018
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.
طراحی: دیــــزاین