جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷

FATF مغایر قوانین داخلی است/با آن مخالفم

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از مخالفتش با پیوستن ایران به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تأمین مالی تروریسم (FATF ) خبر داد.

فلسطین محور وحدت دنیای اسلام است/هدف آمریکا حذف بساط هسته‌ای ایران و فشار اقتصادی بر ملت می باشد

امام‌جمعه شهرستان کوهدشت گفت: هدف آمریکا و دشمنان حذف بساط هسته‌ای ایران و فشار اقتصادی، روانی و عملی بر روی ملت است.

کد خبر:17054 | بازدید: 404
تاریخ انتشار:۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۷ ب.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب

بیشترین آمار بیسوادی در شهرستان کوهدشت مربوط به مناطق روستایی است.

بسیاری از مردان لرستانی به علت نداشتن شغل و بیکاری راهی شهرهای بزرگ می‌شوند و به این ترتیب از باسواد شدن باز می‌‌مانند. به گزارش کانون سبحان به نقل از ایلنا از خرم آباد، ایجاد دیدگاه‌های نو، تغییر نگرش به زندگی، شکل‌گیری ارزش‌های جدید در زندگی، آگاهی از سبک زندگی دیگر جوامع و حرکت در […]

بسیاری از مردان لرستانی به علت نداشتن شغل و بیکاری راهی شهرهای بزرگ می‌شوند و به این ترتیب از باسواد شدن باز می‌‌مانند.

به گزارش کانون سبحان به نقل از ایلنا از خرم آباد، ایجاد دیدگاه‌های نو، تغییر نگرش به زندگی، شکل‌گیری ارزش‌های جدید در زندگی، آگاهی از سبک زندگی دیگر جوامع و حرکت در مسیر پیشرفت از پیامدهای مثبت سوادآموزی و کسب علم و دانش در هر جامعه تلقی می‌شود.

لرستان براساس سرشماری سال ۹۰ یکی از ۶ استان کم‌برخوردار کشور از حیث سوادآموزی بوده و در این میان شهرستان کوهدشت، بالا‌ترین نرخ بیسوادی را در استان به خود اختصاص داده است.

بیشترین آمار بیسوادی در این شهرستان حدود ۲۰۰هزار‌نفری مربوط به مناطق روستایی و عشایری‌ست و مهم‌ترین مانع سوادآموزی در این مناطق، ضعف سیستم پایش در نهضت سوادآموزی، شناسایی نکردن افراد بیسواد، پراکندگی مناطق روستایی و نیز صعب‌العبور بودن برخی مناطق کم‌برخوردار از حیث سوادآموزی است.

اتخاذ سیاست‌های تنبیهی و تشویقی، شناسایی دقیق جمعیت بیسواد، فرهنگ‌سازی در تغییر نگرش افراد بیسواد و ایجاد میل و رغبت در آن‌ها برای سوادآموزی از راهکارهایی است که در راستای کاهش بیسوادی شهرستان کوهدشت مهم و موثر تلقی می‌شود.

موانع سوادآموزی در کوهدشت

یک کار‌شناس علوم اجتماعی به ایلنا می‌گوید: برای سوادآموزی در شهرستان کوهدشت مانند هر طرح دیگری باید همه جنبه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و محیطی را در نظر گرفت.

«احمد لطفی» می‌افزاید: اقتصاد ضعیف، پراکندگی و صعب‌العبور بودن برخی مناطق روستایی، دشواری دسترسی ساکنان این مناطق به مدارس در گذشته و ناآگاهی مردم درباره تاثیر سواد بر بهبود کیفیت زندگیشان از جمله مهم‌ترین موانع بر سر راه سوادآموزی افراد ساکن در روستا‌ها به شمار می‌رود که کوهدشت را در صدر جدول بیسوادی در استان قرار داده است.

بیکاری و مهاجرت مانع سوادآموزی می‌شوند

این کار‌شناس علوم اجتماعی ادامه می‌دهد: افزایش سطح سواد عمومی باعث کارآفرینی و مانع مهاجرت بی‌رویه به شهر می‌شود.

لطفی اضافه می‌کند: بسیاری از مردان کوهدشتی به علت نداشتن شغل و بیکاری راهی شهرهای بزرگ می‌شوند و به این ترتیب از باسواد شدن باز می‌‌مانند.

کتمان حقیقت از سوی افراد بیسواد

فرماندار کوهدشت نیز به ایلنا می‌گوید: کوهدشت اکنون رتبه نخست بیسوادی را در استان به خود اختصاص داده که اینجایگاه در شأن این شهرستان نیست.

«محمد کرم محمدی» با اشاره به اینکه بسیاری از افراد بیسواد در کوهدشت در ارائه هویت خود به ماموران سوادآموزی حقیقت را کتمان می‌کنند یا اطلاعات نادرست می‌دهند، می‌افزاید: افرادی که به هر نحوی اطلاعات نادرستی به ماموران شناسایی بیسوادان ارائه می‌دهند، خود را در معرض آسیب‌های جدی اجتماعی قرار می‌دهند.

لزوم تعامل بخشداران با نهضت سوادآموزی

فرماندار کوهدشت تأکید می‌کند: برای ریشه‌کن کردن معضل بیسوادی در کوهدشت، بخشداران شهرستان باید تعامل و همکاری لازم را با نهضت سوادآموزی و شوراهای روستا داشته باشند.

محمدی می‌گوید: بخشداران موظف هستند تا از توان اجرایی دهیاران برای راستی آزمایی لیست‌های ارسالی افراد بیسواد به اداره سوادآموزی کوهدشت اقدام کنند.

وی استفاده از ظرفیت روحانیون مستقر در روستاهای کوهدشت را نیز در حل معضل بیسوادی مهم و موثر می‌داند.

آموزش به ۲هزار بیسواد تا پایان سال

فرماندار کوهدشت با اشاره به بالا بودن آمار افراد بیسواد در این شهرستان می‌گوید: برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته که تا پایان سال جاری ۲ هزار نفر از افراد بیسواد کوهدشت باسواد شوند.

محمدی ادامه می‌دهد: مدیران مجتمع و معاونان آموزگار مدارس عشایری باید از کلاس‌های نهضت سوادآموزی در مناطق عشایری کوهدشت بازدید مستمر داشته باشند.

وی اظهار می‌کند: آموزش و پرورش کوهدشت باید در سریع‌ترین زمان اطلاعات جامعی در خصوص افراد بیسواد جمع‌آوری و ارائه کند. چراکه آمار و اطلاعات دقیق، مبنای تصمیم‌گیری صحیح‌ست.

بیشترین آمار بیسوادی در روستا‌ها

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان نیز به ایلنا می‌گوید: بیشترین آمار بیسوادی در شهرستان کوهدشت مربوط به مناطق روستایی است.

«گودرز کریمی‌فر» می‌افزاید: روستا‌ها و مناطق محروم کوهدشت به دلیل گستردگی، پراکندگی و صعب‌العبور بودن، بیشترین میزان بیسوادی را به خود اختصاص داده‌اند.

وی بیشترین آمار بیسوادی در استان براساس جمعیت را در شهرستان کوهدشت و با ۸۳۴۶ فرد بیسواد عنوان می‌کند و می‌افزاید: پس از آن بیشترین آمار در بروجرد با ۵۸۶۹ بیسواد است.

شناسایی ۴۴هزار بیسواد در استان

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان در ادامه شمار افراد بازمانده از تحصیل در لرستان طی سال ۹۳ را ۴۴ هزار و ۵۵۸ نفر عنوان می‌کند و می‌گوید: از این تعداد ۶۲ درصد زن و ۳۸ درصد مرد هستند. همچنین ۳۹ درصد افراد بیسواد لرستان، ساکن شهرهای استان هستند و ۶۱ درصد آن‌ها در روستا‌ها زندگی می‌کنند.

وی اضافه می‌کند: برای سوادآموزی تعداد یادشده ۲ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

کریمی‌فر می‌گوید: انتظار می‌‌رود با تعامل دستگاه‌‌ها و نهادهای استان، آموزش این افراد در مدت ۳ سال انجام شود.

به گفته کریمی‌فر، برنامه آموزش و پرورش تا پایان سال‌جاری آموزش دادن به ۹۵۰۰ بیسواد در استان‌ست که از این تعداد ۲هزار نفر ساکن شهرستان کوهدشت هستند.

پراکندگی روستا‌ها در کوهدشت؛ مانع سوادآموزی

علی اشرف حیدری معاون نهضت سوادآموزی آموزش و پرورش استان به ایلنا می‌گوید: پراکندگی روستا‌ها یکی از مشکلات عمده شهرستان کوهدشت در راستای کاهش بیسوادی است. به طوری که یک آموزشیار برای آموزش یک یا نهایتا ۲ بیسواد باید ۱۰۰ کیلومتر راه طی کند.

به گفته حیدری، این شیوه آموزش به هیچ‌وجه مقرون به صرفه نیست.

گزارش از عباس دارایی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

rah
2015-04-27_132103
ogat94
104994_orig
104991_orig
2015-04-19_130338
2015-06-26_055049
2015-06-29_234100
2015-11-16_000503
2015-11-24_095018
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.
طراحی: دیــــزاین