یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷

نقدینگی بایستی به سمت تولید هدایت شود/لزوم جلوگیری از قاچاق دام زنده

به گزارش خبرگزاری فارس از کوهدشت، ظهر امروز حجت‌الاسلام ابراهیم طهماسبی در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان اظهار کرد: خداوند متعال مسیر سعادت بشریت، جهت رسیدن به کمال را آماده کرده است. وی با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی دقیق مسؤولان در راستای خواسته‌های مردم، عنوان داشت: در جنگ هشت‌ساله که ظاهرش مصیبت بود، ولی آن‌چنان […]

دانش و دانایی پایه و اساس قدرت هر انسانی است

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس گفت: دانش و دانایی پایه و اساس قدرت هر انسانی است.

کد خبر:13778 | بازدید: 1233
تاریخ انتشار:۱۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۹ ب.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب
تحولات منطقه؛

جدیدترین خبر از فاصله «داعش» تا ایران/ فاصله ای بیش از ۸۰ تا ۲۰۰ کیلومتر +جزئیات و نقشه

با آزادسازی استان “دیاله” عراق خطر تا حد زیادی از مرزهای ایران دور شده، اما مراقبت هرچه بیشتر در مرزها ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش “کانون سبحان”؛  امنیت ملی کشورمان از مباحث مهمی است که در دو هفته اخیر با مطرح شدن برخی سخنان درباره حضور داعش نزدیک مرزها مورد کنکاش جدی قرار گرفته است.
از تیرماه ۹۳ پیشروی‌های داعش در عراق آغاز و با اشغال استان‌های “نینوا” ، “صلاح الدین” ، “دیاله” و “الانبار” در ماه اکتبر کم کم فروکش کرد که البته پس از آن با فتوای مرجعیت و نقش آفرینی نیروهای مردمی باعث شد تا به صورت تدریجی تروریست ها از استان‌های چهار گانه عقب نشینی کنند؛ البته پیگیری مجدانه ارتش و نیروهای مردمی عراق باعث آزادسازی مناطق و از جمله شهرهای مرزی نزدیک ایران شد.
فاصله داعش از مرزهای ایران بیش از  80 تا 200 کیلومتر
 شکل ۱-تصرفات تروریست‌های داعش در تابستان ۹۳ (رنگ بنفش تصرفات تروریست‌های داعش)
فاصله داعش از مرزهای ایران بیش از  80 تا 200 کیلومترشکل ۲-تصرفات داعش در سال ۹۳ (تروریست‌های داعش تا نزدیکی مرزهای غربی جمهوری اسلامی ایران پیشروی کرده بودند)
**نزدیک شدن داعش به مرزهای ایران؟در این برهه نگرانی‌های داخلی از نزدیک شدن تروریست‌های داعش به مرزها به وجود آمد و اینکه شاید این پیشروی به مرزهای ایران کمانه کند.**سرلشکر فیروزآبادی: داعش جرات نزدیک شدن به مرزهای ایران را نداردسرلشکر “حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در این زمینه عنوان داشت: داعش جرات نزدیک شدن به مرزهای ایران را ندارد و اگر در  نزدیکی به ۴۰ کیلومتری مرزهای ایران باشد ما آن را نابود می کنیم.

سردار سرتیپ “محمد علی آسودی” معاون فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی فقیه در سپاه در گفت و گو با خبرنگار دفاعی امنیتی باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: داعش در فکر خود نیز جرات نزدیک شدن به مرزهای ایران را ندارد.

**سخنان امیر پوردستان

امیر سرتیپ “احمدرضا پوردستان” فرمانده نزاجا در صحن علنی مجلس گفت: تکفیری‌ها به مرزهای ایران نزدیک است؛ که البته این سخن با واکنش مسئولین نظامی از جمله رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مواجه شد.

**دور شدن خطر از مرزهای ایران با آزادسازی  استان “دیاله”

البته تروریست ها در ماه اول تصرف استان “دیاله” که در منطقه شرق “بغداد” بود تا نزدیکی “جلولا” و “سعدیه”  پیشروی کرده بودند و این نگرانی وجود داشت که امکان دارد به سمت مرزهای ایران نزدیک شوند (“جلولا” و “اسعدیه” کمتر از ۵۰ کیلومتر با مرزهای غربی فاصله دارند) ؛ که با نقش آفرینی نیروهای “حشد الشعبی” این دو منطقه آزاد شد و با آزاد سازی استان “دیاله” در گام بعدی که در زمستان سال گذشته این استان کاملا پاکسازی شد که  هم خطر از استان “بغداد” و هم از مرزهای غربی ایران دور شد.

فاصله داعش از مرزهای ایران بیش از  80 تا 200 کیلومتر
        شکل ۳-جلولا در استان دیاله (شمال شرق بغداد)
فاصله داعش از مرزهای ایران بیش از  80 تا 200 کیلومتر
شکل ۴-جلولا در استان دیاله (شمال شرق بغداد)
فاصله داعش از مرزهای ایران بیش از  80 تا 200 کیلومتر
 شکل ۵-سعدیه در استان دیاله (شمال شرق بغداد)

**فاصله داعش تا مرز از ۷۰ تا ۲۰۰ کیلومتر

۴ استان “کرکوک” ، “سلیمانیه”، “اربیل” و “نینوا” که داعش آن‌ها را در شمال عراق اشغال یا مورد هجمه قرار داده بود ، با  مقاومت نیروهای مردمی و ارتش عراق فاصله تروریست های تکفیری از قریب به ۵۰ کیلومتر به بیش از ۸۰ تا ۲۰۰ کیلومتر رسیده است که این مهم نشان می دهد استان “کردستان” و “آذربایجان غربی” نگرانی نخواهند داشت.

فاصله داعش از مرزهای ایران بیش از  80 تا 200 کیلومتر
شکل ۶-استان های شمالی عراق (نقاط زرد رنگ تحت کنترل پیشمرگه و نقاط مشکی رنگ تحت کنترل داعش)
**امنیت در استان های مرزی ایران چگونه است؟در مجموع استان های جنوبی عراق که در مجاورت  استان‌های جنوب غربی ایران است از جمله “نجف”، “کربلا” و “بصره” و … از امنیت خوبی برخوردار بوده و هیچ اثری از داعش در این مناطق نیست و البته استان‌های مجاور کشورمان از جمله “ایلام” و “خوزستان” و سایر استان‌های غربی از امنیت بسیار خوبی برخوردارند؛ اما لزوم رصد هرچه بیشتر مرزها ضروری به نظر می رسد که این اقدام به خوبی توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی انجام می‌شود.
فاصله داعش از مرزهای ایران بیش از  80 تا 200 کیلومتر
        شکل ۷-جمهوری اسلامی ایران و همسایگانش
فاصله داعش از مرزهای ایران بیش از  80 تا 200 کیلومتر
شکل ۸-عقب نشینی چشمگیر داعش از مناطق اشغالی و دور شدن از مرزهای ایران-منطقه خاکستری تصرفات داعش در عراق و سوریه است (زمستان ۹۴)
**  خطر گسترش داعش در حاشیه مرزهای استان‌های شرق کشوربه نظر می رسد “افغانستان” و ” پاکستان” سیبل‌های بعدی داعش هستند و این موضوع ممکن است استان‌های شمالی را متاثر کند؛ هرچند که تاکنون اثری از این گروه تروریستی به صورت جدی در مرزهای شرقی دیده نشده است.
فاصله داعش از مرزهای ایران بیش از  80 تا 200 کیلومتر
  شکل ۹-حدود مرزی جمهوری اسلامی ایران و همسایگانش

گزارش: محمد زرچینی/خبرنگار دفاعی امنیتی باشگاه خبرنگاران

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

rah
2015-04-27_132103
ogat94
104994_orig
104991_orig
2015-04-19_130338
2015-06-26_055049
2015-06-29_234100
2015-11-16_000503
2015-11-24_095018
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.
طراحی: دیــــزاین