پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

واکنش الهیار ملکشاهی به بازداشت سعید مرتضوی

الهیار ملکشاهی در واکنش به بازداشت سعید مرتضوی، گفت: همه متهمان در برابر دستگاه قضایی یکسان بوده و برخورد با آنها تفاوتی با یکدیگر نخواهد داشت، داشتن سِمت یا شغل خاص هم مانع برخورد نخواهد شد.

سرگرد کولیوند:حمله به سوریه با هدف فاصله گرفتن ایران از محور مقاومت بود

به گزارش کانون سبحان کوهدشت، سرگرد پاسدار یونس کولیوند مسئول سیاسی سپاه ناحیه کوهدشت ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به تبیین رویدادهای سیاسی و مسائل منطقه پرداخت و اظهار داشت: حمله تجاوزکارانه آمریکا و …به سوریه علی‌رغم هزینه بسیار بالا نتایج خیلی ناچیزی داشت. وی عنوان کرد: آنچه امروز در منطقه شاهد آن هستیم چیزی نیست مگر […]

کد خبر:2916 | بازدید: 481
تاریخ انتشار:۱۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۲ ق.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب

دروغ کلید گناهان (بخش دوم)/حجت الاسلام سید صادق محمدی وفایی

پیامبر اسلام(ص) فرمودند:«بیشتر جهنمی ­ها درو شده­ های زبانشان هستند.» از این زبان چهل نوع گناه صادر می ­شود.گناهانی چون : کانون سبحان / حجت الاسلام سید صادق محمدی وفایی:     به نام خداوند جان و خرد   پیامبر اسلام(ص) فرمودند:«بیشتر جهنمی ­ها درو شده­ های زبانشان هستند.» از این زبان چهل نوع گناه […]

پیامبر اسلام(ص) فرمودند:«بیشتر جهنمی ­ها درو شده­ های زبانشان هستند.» از این زبان چهل نوع گناه صادر می ­شود.گناهانی چون :

کانون سبحان / حجت الاسلام سید صادق محمدی وفایی:

 

 

به نام خداوند جان و خرد

 

پیامبر اسلام(ص) فرمودند:«بیشتر جهنمی ­ها درو شده­ های زبانشان هستند.» از این زبان چهل نوع گناه صادر می ­شود.گناهانی چون :

دروغ گفتن

قسم دروغ خوردن

وعده دروغ دادن

غیبت کردن

تهمت زدن

نیش زدن

به ناحق حکم کردن

ناامید کردن

امر به منکر

نهی از معروف

شهادت ناحق دادن

تکبر در گفتار

شایعه پراکنی

فحش و ناسزا گفتن

سخن چینی

به نام بد صدا کردن

شوخی کردن با نامحرم

چاپلوسی کردن

فریاد زدن بی جا

لعنت کردن مردم

فاش کردن اسرار مردم

تصدیق کفر و شرک

تقلید صدای دیگران

و…

و با توجه به تنوع و تعدد گناهان زبان و با توجه به این که زشتی برخی از کناهان لسان چون دروغ گفتن و غیبت کردن و تهمت زدن بسیار بزرگ و ایمان سوز است گفته شده است بیشترین گناهان فرزند حضرت آدم از زبان اوست. گناهان زبان ، هم بزرگ و ویرانگرهستند ، هم راحت و کم خرج ! و چه زشت ، اینکه انسان از طریق زبان ، مفت و ارزان جهنمى شود .
رسول گرامی اسلام (ص) فرمود: «راستى به دل آرامش مى بخشد و از دروغ شک و پریشانى مى زاید.»
او فرمودند: «بدترین و بالاترین رباها دروغ است »؛ زیرا در ربای اقتصادی سرمایه افراد از میان می رود لکن در دروغ اصل ایمان خدشه دار می شود.»
پیامبر خدا(ص ): براى آدمى همین گناه بس , که هر چه بشنود بازگو کندـ امام على (ع ), در نامه خود به حارث همدانى , مى فرماید: هر چه مى شنوى براى مردم بازگو مکن , زیرا که همین خود براى دروغگویى کافى است.

او فرمود:«تا دل درست نشود،ایمان درست نخواهد شد و تا زبان درست نشود،دل درست نخواهد بود.»

وقتی امام على (ع ) نتیجه دروغ ,را خوارى در دنیا و عذاب در آخرت دانسته است چگونه می توان زبان را آزاد گذاشت؟ و وقتی بزرگترین سرمایه­زی هرکسی عمر اوست و غارت زده کسی است که عمرش را تباه کند ؛ آیا می توان گفت برای صرف عمر و به کار بردن زبان تدبیری لازم نیست؟

از دید مکتب اسلام دنیا برای عبرت گرفتن است و ما نیز در صورتی کامیاب خواهیم شد که اهل درس و عبرت گرفتن باشیم .آنان که رفتند و رستند در کویر غقلت نزیستند ، بلکه از لغزش های غفلت آلود دیگران درس­ها گرفتند.

نصیحت پذیری و عبرت آموزی به حدی ارزشمند است که به فرموده حضرت رسول(ص) ثواب شنیدن یک حکمت بیش از یک سال عبادت است. (کلمه حکمه تسمعها المومن خیر من عباده السنه).

تدبیر نداشتن در امور به حدی خطرناک است که آن برترین نبی(ص) فرمودند:«من براى امت خود از بى تدبیرى می ترسم . نه از فقر.»
یکی از تدبیرهای که می تواند در کنترل زبان موثر باشد، خدارا حاضر و ناظر دانستن است .کسی که خدارا ناظر و حاضر می داند چگونه به خودش اجازه می دهد در محضر او دروغ بگوید؟

ملا فیض کاشانی در کتاب محجه البیضا نقل می کند :

« یک جوانی در مدینه خیلی زیبا عبادت می کرد . دختری عاشق این جوان شد . عشق مجازی . این دختر روزها می آمد و نماز او را تماشا می کرد ولی پسر به او محل نمیگذاشت . روزی دختر جلوی او را گرفت و گفت : من از عشق تو دارم می میرم . تو شهوت و غریزه نداری و اصلا به من نگاه نمی کنی . جوان گفت : من هم شهوت دارم و چه کسی از گناه بدش می آید ؟ انسان به خودش فشار می آورد که گناه نکند ولی یک آیه دست من را می بندد . این که خدا می گوید : من چشم اشاره شما و نیت شما را می دانم . وقتی خدا این را می داند ، من چطور می توانم این گناه را انجام بدهم . یعنی نماز خواندن در مسجد کوفه این اثر را روی او گذاشته بود . میگویند : خانم با این آیه تغییر کرد .»

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

rah
2015-04-27_132103
ogat94
104994_orig
104991_orig
2015-04-19_130338
2015-06-26_055049
2015-06-29_234100
2015-11-16_000503
2015-11-24_095018
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.
طراحی: دیــــزاین