دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

FATF مغایر قوانین داخلی است/با آن مخالفم

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از مخالفتش با پیوستن ایران به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تأمین مالی تروریسم (FATF ) خبر داد.

فلسطین محور وحدت دنیای اسلام است/هدف آمریکا حذف بساط هسته‌ای ایران و فشار اقتصادی بر ملت می باشد

امام‌جمعه شهرستان کوهدشت گفت: هدف آمریکا و دشمنان حذف بساط هسته‌ای ایران و فشار اقتصادی، روانی و عملی بر روی ملت است.

کد خبر:2578 | بازدید: 10864
تاریخ انتشار:۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ۳:۱۹ ب.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب

زندگی نامه آیت الله علم الهدی امام جمعه شهر مقدس مشهد +تصاویر

آیت الله سید احمد علم الهدی سادات جعفری یعنی نسل سی و پنجم امام صادق (علیه السلام) و سی و نهمین نسل از رسول الله (صل الله علیه و آله) و همچنین هشتاد و هفتمین نسل از آدم ابوالبشر (علیه السلام) می باشد. به گزارش “کانون سبحان“؛ سید احمد علم الهدی نماینده مجلس خبرگان رهبری […]

آیت الله سید احمد علم الهدی سادات جعفری یعنی نسل سی و پنجم امام صادق (علیه السلام) و سی و نهمین نسل از رسول الله (صل الله علیه و آله) و همچنین هشتاد و هفتمین نسل از آدم ابوالبشر (علیه السلام) می باشد.

به گزارش کانون سبحان؛ سید احمد علم الهدی نماینده مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه شهر مقدس مشهد . فرزند ششم مرحوم آیت الله حاج سید علی علم الهدی از سادات آل شهید و از نسل مرحوم سید مهدی شهید ثالث که در حرم حضرت رضا (علیه السلام) با ضربت تبرزین نواده ی نادر به شهادت رسید ، است. او از سادات جعفری یعنی نسل سی و پنجم امام صادق (علیه السلام) و سی و نهمین نسل از رسول الله (صل الله علیه و آله) و همچنین هشتاد و هفتمین نسل از آدم ابوالبشر (علیه السلام) می باشد.

 

آیت الله حاج سید علی علم الهدی

 

 

سید احمد فرزند ششم از خانواده ای معروف در مشهد است . او شش برادر و دو خواهر دارد . پدرش آیت الله حاج سید علی علم الهدی از مجتهدین برجسته ی دهه های ۲۰ تا اوایل ۵۰ شمسی در دیار خراسان بود که آوازه ی وی در فقه و اخلاق در سرتاسر سرزمین های شرقی ایران پیچیده بود و در سال ۱۳۵۲ به دیار حق شتافت.

 

آیت الله علم الهدی در دهم شهریور سال ۱۳۲۳ در شهر مشهد به دنیا آمد و دارای چهار پسر و سه دختر است.  از سال ۱۳۳۸ در حوزه علمیه مشهد به تحصیل مقدمات و ادبیات عرب مشغول شد و پس از طی دوره ادبیات ، صرف و نحو ، معانی و بیان در محضر ادیب نیشابوری دوم و دیگر اساتید ، سطح فقه و اصول را در حضور اساتیدی همچون آیات بزرگوار حاج سید احمد مدرس یزدی، مرحوم حاج شیخ مرتضی شاهرودی و مرحوم فیض گنابادی نیز گذراند. او فلسفه ی اسلامی (مشتمل بر الهیات بالمعنی الاعم و الهیات بالمعنی الاخص)  را نیز نزد آیت الله بلخی تلمذ نمود و در درس خارج فقه مرحوم آیت الله العظمی میلانی به مدت هفت سال مقداری از کتاب زکوة و تمام کتاب خمس و بخش عظیمی از بیع و تجارت را خواند و خارج اصول را در محضر آیت الله العظمی حاج شیخ علی فلسفی و آیت الله العظمی وحید خراسانی بهره برد و تا اجتهاد پیش رفت . و هم اکنون نیز مشغول تدریس سطوح عالی فقه و اصول در حوزه ی مشهد است.

 

در دوران تحصیل طی فعالیتهای تبلیغی در استانهای گلستان ، گیلان ، مازندان ، سیستان ، خراسان و همچنین تهران ، با سخنرانی های خود به تبلیغ نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) و تهییج مردم علیه رژیم ستمشاهی پهلوی می پرداخت و از این رو تحت تعقیب دستگاههای امنیتی شاهنشاهی بود و بارها مجبور به ترک خانه و زندگی خود شد و با خانواده به نقطه ای دیگر هجرت می نمود. تا اینکه در سال ۵۲ و پس از درگذشت پدرش با مهاجرت به تهران و اوج گرفتن نهضت انقلابی مردم ، بیشتر مجال پیدا کرد تا در جهت معرفت افزایی انقلابیون فعالیت کند .

 

 

او از همان سال ها با پایگاه قراردادن مسجد امام جعفر صادق (علیه السلام) در منطقه ای مستضعف نشین به نام شهباز جنوبی و شوش اقدام به فعالیتهای سیاسی و انقلابی نمود و ضمن مبارزه با رژیم شاهنشاهی با چپی ها و منافقین نیز در گیر بود. به نحوی که طی ماجرای کودتای سی تیر منافقین که قصد ترور امام (ره) را داشتند ، او با کمک کمیته و مردم آن منطقه به رویارویی با منافقین پرداختند و جلوی حرکت مسلحانه آنان را سد کردند .

 

 

از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و از سال ۱۳۵۹ تا مرداد ۱۳۶۱ مسئولیت کمیته انقلاب اسلامی منطقه ده تهران را عهده دار شد و پس از مدتی به عضویت شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران درآمد. همچنین در کنار این فعالیت ها به تبلیغ مبانی اسلام از طریق سخنرانی ، نوشتن مقالات و کتاب ادامه داد . او یکی از مخالفین سرسخت تفکرات علی شریعتی بود و بارها با مقالات و سخنرانی های خود انتقادات شدیدی علیه بیانات و اندیشه ی او نمود.

 

 

آیت الله علم الهدی از سال ۱۳۶۱ در کنار آیت الله مهدوی کنی و آیت الله باقری اقدام به تاسیس دانشگاه امام صادق (علیه السلام) نمود. که هدف از آن ، تربیت نیروی انسانی متعهد و کارآمد برای مدیریت نظام جمهوری اسلامی ایران در تمام سطوح است. وی به مدت ۲۳ سال بعنوان عضو هیات علمی و در سمت معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه فعالیت آکادمیک داشت. و به تربیت شاگردان زیادی نیز پرداخت که اکنون بسیاری از آنان در سمت های مهم و استراتژیک نظام جمهوری اسلامی مشغول فعالیت هستند. وی ضمن تشویق جوانان دانشجو در دانشگاه و مسجد به حضور در جبهه های دفاع مقدس ، خود نیز بارها به همراه گروههای مختلفی از مردم بصورت خودجوش در خطوط جنگ حضور یافت.

 

آیت الله علم الهدی همچنین یکی از منتقدین جدی جریان دوم خرداد ۷۶ و دولت آقای سید محمد خاتمی و جریانات سیاسی وابسته به وی همچون حزب مشارکت و جریان اطلاحات است. او از جمله کسانی بود که در سالهای پایانی دولت اصلاحات به حمایت از جریان موسوم به آبادگران پرداخت و از گفتمان دولت عدالت و خدمت آقای محمود احمدی نژاد نیز حمایت نمود که نهایتا به پیروزی وی در رقابت انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ انجامید. در این سال ها پایگاه فعالیت های خود را مسجد المهدی (عجل الله فرجه) واقع در خیابان ستارخان قرار داد و در آنجا نیز ضمن تقویت فعالیت های بسیج و کانون های فرهنگی قشر جوان ، اقدام به ایجاد حلقه های فکری و عقیدتی متشکل از اساتید برجسته ی دانشگاه ها نمود تا به این ترتیب گروه های اجتماعی نخبگانی تربیت شده با مبانی اسلام را به جامعه عرضه کند. وی همچنین در این مدت یکی از سخنرانان صاحب نام تهران و کشور محسوب می شد که به جهت بلاغت ویژه اش مورد علاقه قشر جوان و متدین بود.

 

آیت الله سید احمد علم الهدی در فروردین ۸۴ با حکم آیت الله العظمی خامنه ای به عنوان امام جمعه ی شهر مقدس مشهد انتخاب شد و بعد از ۳۵ سال هجرت با توشه باری از سابقه ی علمی و سیاسی در جهت تبلیغ اسلام ، دوباره به موطن اصلی خود بازگشت. آیت الله علم الهدی در سال ۱۳۸۶ با شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری به عنوان نفر دوم از استان خراسان رضوی انتخاب شد و از آن پس نیز به عنوان نماینده خبرگان رهبری ، فعالیت می نماید. وی در جریان وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ و فتنه علیه کیان نظام اسلامی ، در سخنرانی نهم دی در اجتماع عظیم مردم علیه اهانت به مقدسات حسینی در میدان انقلاب تهران ، ضمن هشدار به سران فتنه ، آنان را محارب خواند.

در سالهای پایانی دولت احمدی نژاد و به ویژه در دوره ی دوم ریاست جمهوری او ، آیت الله علم الهدی یکی از منتقدین سیاستهای فرهنگی دولت به شمار می رفت و جزو اولین کسانی بود که از انحراف دولت احمدی نژاد از آرمان ولایت و رهبری هشدار داد.

او از همان ابتدای بازگشت به مشهد علاوه بر فعالیت های عمومی در صحنه ی اجتماعی و در سطح کشور ، در سه حوزه ی اصلی در مشهد فعالیت داشت.

ابتدا در سطح اساتید دانشگاه ها و نخبگان آکادمیک به برگزاری جلسات منظم با اعضای هیات علمی دانشگاه های مشهد و خراسان پرداخت. تا ضمن حفظ ارتباط با قشر دانشگاهی ، بتواند گروه های اجتماعی از نخبگان علمی متدین تربیت نماید.

دوم در سطح دانشجویان با شرکت در گردهمایی های متعدد دانشجویی و حضور در جلسات پرسش و پاسخ و همچنین ارتباط مستقیم با تشکلهای دانشجویی سعی داشت تا جنبش های دانشجویی در دانشگاه را هدایت نماید.

و سوم در سطح حوزه ی علمیه مشهد مقدس بود که از همان ابتدا اقدام به تدریس رسائل و تفسیر نمود و برای اولین بار در حوزه ی علمیه مشهد موضوعاتی همچون تفسیر آیات سیاسی قرآن کریم بحث شد.

مشهد تنها شهری در ایران است که نمایندگی ولی فقیه به عهده ی امام جمعه ی آن نیست. اما آیت الله علم الهدی همچون یاوری دلسوز در کنار آیت الله طبسی نماینده ی ولی فقیه در استان خراسان رضوی مشغول فعالیت می باشد. ملاقات های متعدد و مرتبی با مسئولین لشگری و کشوری  جهت پیگیری امور و حل معضلات استانی و ملی دارد.

آیت الله علم الهدی در جریان انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم از طرفداران گفتمان انقلاب اسلامی دکتر سعید جلیلی بود. بعد از روی کار آمدن دولت اعتدال (تدبیر و امید) و پیروزی حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر روحانی ، ایشان ضمن حمایت و تشویق دولت به مقابله با ناهنجاری های دینی و اعتقادی و پیش برد فعالیت های فرهنگی یکی از منتقدین دولت یازدهم به ویژه در عرصه ی سیاست داخلی و خارجی و سیاست گذاری های فرهنگی به شمار می رود.

سیاستهای دولت یازدهم در عرصه های فن آوری اطلاعات ، فرهنگ و رسانه ، مذاکرات با ۵+۱ و موضع برخورد با بی حجابی به عنوان یک ناهنجاری اجتماعی از جمله رویکردهای انتقادی ایشان در قبال عملکرد دولت است.

 

 

دیدگاه ها (9 دیدگاه)


 1. بهروز اسدی

  امام زاده عصر ما هستید خوش بحال شما مارادعاکنید جوانان ما را دعاکنید ملت ما را دعا کنید تا امام زمان عج ظهور کند برای مشهد دعا کنید برف وباران زیاد ببارد من بسیجی جانباز را از دعای خود محروم نکنید التماس دعا


 2. ناشناس

  پس وای بر من چون او پسر عموی من است


 3. تویسرکانی

  سلامتی و طول عمر ایشان را از خداوند منان خواستاریم انشاالله در ضل توجهات امام زمان ،توفیق زیادی داشته باشند که در حضور اقا علی ابن موسی بتوانند بهتر به زایران خدمت کنند


 4. حمید نوروززاده

  خداوند طول عمر با عزت وبابرکت به حضرت ایت اله علم الهدی(مدظله العالی)عنایت کند که با بیانات شیوا وخطبه های اتشین خود دشمنان اسلام اعم از داخلی وخارجی را رسواکرده ومدافع حریم ناب ولایت مطلقه فقیه است


 5. ناشناس

  سلام بدون شک یکی ازیاران امام زمان ایشان هستند


 6. ناشناس

  حاج آقای علم الهدی سید ی مخلص از خاندان جلیله وگرانقدر سادات واز بیت جهاد وشهادت که حقیقتا دلسوز بحال دین وجامعه و مردم می باشند خداوند به ایشان طول عمر با عزت عنایت فرماید انشاءالله


 7. محمدی

  حاج آقای علم الهدی سید ی مخلص از خاندان جلیله وگرانقدر سادات واز بیت جهاد وشهادت که حقیقتا دلسوز بحال دین وجامعه و مردم می باشند خداوند به ایشان طول عمر با عزت عنایت فرماید انشاءالله


 8. شهرزاد صالخین

  لطفا بگویید این حقیقت دارد که آقای رئیسی داماد ایشان هستن

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

rah
2015-04-27_132103
ogat94
104994_orig
104991_orig
2015-04-19_130338
2015-06-26_055049
2015-06-29_234100
2015-11-16_000503
2015-11-24_095018
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.
طراحی: دیــــزاین