سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

FATF مغایر قوانین داخلی است/با آن مخالفم

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از مخالفتش با پیوستن ایران به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تأمین مالی تروریسم (FATF ) خبر داد.

فلسطین محور وحدت دنیای اسلام است/هدف آمریکا حذف بساط هسته‌ای ایران و فشار اقتصادی بر ملت می باشد

امام‌جمعه شهرستان کوهدشت گفت: هدف آمریکا و دشمنان حذف بساط هسته‌ای ایران و فشار اقتصادی، روانی و عملی بر روی ملت است.

کد خبر:75 | بازدید: 305
تاریخ انتشار:۰۶ آبان ۱۳۹۲ - ۳:۰۴ ب.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب

ماجرای عزیمت آیت الله ماشالله مروجی (ره) به کوهدشت

کانون سبحان کوهدشت/ آیت الله روح الله کمالوند(ره): ایشان اهل دنیا نیستند و لذّتش تنها در تبلیغ دین و بیان احکام است.درسال ۱۳۳۹ هجری شمسی ، جمعی از مردم کوهدشت ، نزد آیت الله کمالوند می روند و از این که هیچ روحانی عالمی در دیارشان نیست ،[…] کانون سبحان کوهدشت/ آیت الله روح الله […]

کانون سبحان کوهدشت/ آیت الله روح الله کمالوند(ره): ایشان اهل دنیا نیستند و لذّتش تنها در تبلیغ دین و بیان احکام است.درسال ۱۳۳۹ هجری شمسی ، جمعی از مردم کوهدشت ، نزد آیت الله کمالوند می روند و از این که هیچ روحانی عالمی در دیارشان نیست ،[…]

کانون سبحان کوهدشت/ آیت الله روح الله کمالوند(ره): ایشان اهل دنیا نیستند و لذّتش تنها در تبلیغ دین و بیان احکام است.


ماجرای عزیمت آیت الله ماشالله مروجی (ره) به کوهدشتدرسال ۱۳۳۹ هجری شمسی ، جمعی از مردم کوهدشت ، نزد آیت الله کمالوند (۱) می روند و از این که هیچ روحانی عالمی در دیارشان نیست ، گلایه می گزارند. از مرحوم سید علی رضا هاشمی(۲) که در رأس آن گروه بوده ، نقل شده است که به آقای کمالوند می گویند : «منطقه طرهان – که در آن زمان ، بخش ۷ خرم آباد شمرده می شده – متأسفانه یک روحانی هم ندارد. آقایانی هم که برای تبلیغ می آیند،شش ماه یا کم تر و بیش تر می مانند و می روند و طاقت ماندن ندارند. ما هم موفق نمی شویم آن ها را نگه بداریم . به یک روحانی نیاز داریم که بیاید و ماندگار شود».

 


 

آیت الله کمالوند می فرمایند:«من کسی را برای شما پیدا کرده ام که می آید و می ماند». آقای هاشمی می پرسد :چه طور؟ آیت الله کمالوند جواب می دهند:

 

چون اهل دنیا نیست و لذّتش تنها در تبلیغ دین و بیان احکام است.

 

آن گاه ، آیت الله مروجی را فرا می خواند و به او می گوید : من علی رغم این که دوست دارم شما پیش ما بمانید، پیشنهاد می کنم به کوهدشت بروید.

 

آیت الله مروجی ، این پیشنهاد را – که خودش آن را «دستور استاد» می دانست – پذیرفت . وی تا سال ۱۳۴۱ ش . در چندین سفر کوتاه و بلند ،به امور دینی مردم منطقه رسیدگی می کرد؛ اما در بهار سال ۱۳۴۲ش. برای همیشه ، رهسپار کوهدشت شد و رسما ساکن آن دیار گشت تا باقی عمر خود را وقف آموزش و ارشاد مردم این منطقه کند.

 

 

 

پی نوشت:

 

(۱)روح‌الله کمالوند در سال۱۳۱۹ قمری در خانواده‌ای کشاورز در خرم آباد به دنیا آمد. وی دوران کودکی و نوجوانی خود را در زادگاهش گذراند و علوم اسلامی را نزد ابوتراب جزایری آموخت. سپس در سن هفده سالگی به بروجرد رفت تا در محضرآیت الله حسین بروجردی فقه بیاموزد. پس از آن به سلطان‌آباد یا اراک امروزی رفت و شاگرد عبد الکریم حائری یزدی شد. در اراک وی همدرس روح الله موسوی خمینی شد که وی نیز از شاگردان آیت الله حائری بود. با مهاجرت آیت‌الله حائری به قم، کمالوند نیز همراه وی به این شهر روانه شد. بعدها با مهاجرت آیت‌الله بروجردی از بروجرد به قم، روح الله کمالوند فرصت دوباره یافت تا در درس وی حاضر شود و یکی از شاگردان برجسته و بعدها از یاران نزدیک وی شد.

 

(۲)مرحوم حاج سیّد علی رضا هاشمی ، تاجری مؤمن و بسیار پر تلاش بود که در رعایت مسائل شرعی ، دقّت بسیار داشت . در برهه ای که کسی در کسوت روحانی ، ساکن شهرستان کوهدشت نبود ، او به وکالت از آیت الله کمالوند(ره) برخی از امور شرعی را برپا می داشت و منزلش نیز اقامتگاه طلاب و روحانیونی بود که برای تبلیغ و یا امر دیگری ،به کوهدشت می آمدند. او در تابستان سال ۱۳۸۸ش. حدود یک سال پیش از آیت الله مروجی به دیار باقی شتافت.روحش شاد!

 

منبع :کتاب درس بندگی /ص۳۶ – دانشنامه ویکی پدیا

 

 

 

 


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

rah
2015-04-27_132103
ogat94
104994_orig
104991_orig
2015-04-19_130338
2015-06-26_055049
2015-06-29_234100
2015-11-16_000503
2015-11-24_095018
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.
طراحی: دیــــزاین