یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷

نقدینگی بایستی به سمت تولید هدایت شود/لزوم جلوگیری از قاچاق دام زنده

به گزارش خبرگزاری فارس از کوهدشت، ظهر امروز حجت‌الاسلام ابراهیم طهماسبی در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان اظهار کرد: خداوند متعال مسیر سعادت بشریت، جهت رسیدن به کمال را آماده کرده است. وی با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی دقیق مسؤولان در راستای خواسته‌های مردم، عنوان داشت: در جنگ هشت‌ساله که ظاهرش مصیبت بود، ولی آن‌چنان […]

دانش و دانایی پایه و اساس قدرت هر انسانی است

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس گفت: دانش و دانایی پایه و اساس قدرت هر انسانی است.

کد خبر:17064 | بازدید: 301
تاریخ انتشار:۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱:۵۶ ب.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب

«پیام حجت الاسلام احمد مبلغی در پی درگذشت مفسر سوری جهان اسلام»

حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در پی ارتحال فقیه و عالم سوری، پیام تسلیتی صادر کرد.

2015-07-17_124757به گزارش“کانون سبحان”؛ در پیام حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در پی درگذشت فقیه، اصولی و مفسر جهان اسلام دکتر وهبه زحیلی چنین آمده است.

بسم الله الرحمن الرحيم

انا لله و انا الیه راجعون

 ارتحال فقیه، اصولی و مفسر جهان اسلام دکتر وهبه زحیلی خبری تاثرآور است.

این علامه پرکار، افزون بر دانش، تبحر در علوم اسلامی، تالیف كتب و موسوعه های متعدد، از باطنی با صفا برخوردار بود و به همین دلیل، فردی بسیار متواضع و به دور از هر گونه عجب و تکبر بود و اين را بارها در او يافته بودم.وي بسیار علاقمند به برقراری روابط خوب و مناسب میان امت اسلامی بود.

برخي از مخالفان تقریب، سعی می کردند تا وی را در زمره مخالفان تقريب اتباع مذاهب قرار دهند؛ اما اين نسبت نادرست است؛ این عالم گرانقدر به هیچ وجه مخالف وحدت میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی نبود بلكه به آن معتقد بود.

 اینجانب با وی در کنفرانس های متنوع و مختلفی شرکت کرده بودم، در تمام آنها علاقه وی را برای گرد هم آمدن علمای امت مشاهده می کردم و شاهد این بودم که وی چگونه با سعه صدر آراء مذاهب را در مکتوبات خود نگاشته بود و عرضه می کرد و در مقاطعی از کلام خود چگونه به وحدت و آرامش در روابط امت می اندیشید و بدان تصریح می ورزید و اصولا وی از کسانی بود که دارای مبانی خاص در اعتقاد به همگرایی اتباع مذاهب بود.

البته وی در زمینه وحدت امت به برداشتن گام های عملی جدی تری معتقد بود و انتقادهایی را در این زمینه ارایه می کرد.

 در فضای امت، برخی – وعمدتا آن دسته از سلفی های تندرو مخالف تقریب و نیز احیانا برخی از مطلق اندیش های تقریبی- این انتقادات را نوعی هجوم از سوی وی به اندیشه تقریب مذاهب می دانستند ولی این اشتباهی کاملا واضح است.

باید میان مخالف «همگرایی اتباع مذاهب» و موافقی که از خاستگاه باور خود به وحدت، اقدام به نقد می کند، تفاوت نهاد.

این امر با توجه به آن که “گفتمان تقریب” با نقد درون گفتمانی بیشتر صیقل می خورد و به سمت استحکام بیشتر می رود، اهمیت افزون تری می یابد.

زمانی که مجله الفقه المقارن را -که به زبان عربی است- تاسیس کردم، موضوع را با وی در میان گذاشتم و ایشان از این امر استقبال کرد و با رغبت پذیرفت که نام وی در عداد هیئت مشاورین مجله قرار گیرد.

روحشان شاد باد.

احمد مبلغی رییس دانشگاه مذاهب اسلامی

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

rah
2015-04-27_132103
ogat94
104994_orig
104991_orig
2015-04-19_130338
2015-06-26_055049
2015-06-29_234100
2015-11-16_000503
2015-11-24_095018
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.
طراحی: دیــــزاین