چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷

درخواست خسارت و شکایت از آمریکا در دادگاه‌های بین‌المللی حق ایران است

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: از آنجایی‌که برجام یک قرارداد بین‌المللی بوده و آمریکا آن را نقض کرده است، ایران از دو جهت می‌تواند علیه رئیس‌جمهور و دولت آمریکا اعلام شکایت و درخواست خسارت کند.

آقای ترامپ! شما غلط می‌کنید/بدون تضمین قطعی سه کشور اروپایی نمی‌توان برجام را ادامه داد

  به گزارش کانون سبحان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) به مناسبت هفته معلم در دانشگاه فرهنگیان حضور یافتند و در دیدار هزاران نفر از دانشجویان و معلمان، منزلت و جایگاه والای معلمان را همچون معیشت آنان بسیار مهم و نیازمند توجه کامل خواندند و اجرای زمان‌بندی شده سند متقن […]

کد خبر:23551 | بازدید: 185
تاریخ انتشار:۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۸:۰۶ ب.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب
دکترمحمد جعفر محمد زاده؛

رسالت فرهنگی رسانه ها در آستانه انتخابات!

رسانه در ذات خود دارای هویت فرهنگی دانایی محور و روشنگر است. از این رو،برای حفظ جایگاه و استقلال حرفه ای آن ،شایسته است از ایفای نقش های غیر ذاتی و ماموریت های تحمیلی به ویژه از سوی احزاب و گروه های سیاسی اجتناب کند و اعتماد مخاطب را ،که ارزشمند ترین سرمایه است، بر هر نقطه اتکای دیگر ترجیح دهد.

دکتر محمد جعفر محمد زادهسرویس «یادداشت و مقاله » «کانون سبحان»/دکترمحمد جعفر محمد زاده:

بسم الله الرحمن الرحيم
تردیدی نیست که منزلت رسانه ها، از بابت نقشی که در ارتقای آگاهی های عمومی،پیشرفت مادی و کمال معنوی جامعه ایفا می کنند، یگانه وبی بدیل است.اما هرچه دایره این منزلت منحصر به فرد وسعت می یابد، مسوولیتی عظیم ترو افزون تر را در پی می آورد.چرا که تکیه  بر کرسی هدایت و مدیریت افکار عمومی با مسوولیت پذیری و التزام به آثارآن ملازمه دارد و به تعبیر گویا تر ، همچون حق با تکلیف همراه و توام است.
بدیهی است که دشواری این مسوولیت در مقاطعی همچون انتخابات افزایش می یابد،زیرا آحاد ملت در چنین زمانهایی نسبت به جامعه و سرنوشت اجتماعی خویش حساس تر می شوند و نیاز بیشتری به کسب آگاهی های سیاسی و تحلیل های ژرف از شرایط حال و آینده احساس می کنند.
در عرصه رسانه هیچ چیز مهمتر ازحفظ و تقویت اعتماد مخاطبان نیست. اگر  اخبار رسانه فاقد باور پذیری باشد یا نتواند اعتماد عمومی را جلب کند، کارایی و اثر گذاری نخواهد داشت. به همین سبب ، صیانت از هویت اعتماد ساز رسانه در مقابل شایعات و اخبار خلاف واقع به ویژه حفظ حقوق منابع خبری، که با ذکر نام آن ها صورت می پذیرد، در مقطع انتخابات بیش از پیش اهمیت می یابد.به ویژه آنکه در چنین مقاطعی، راهبرد رسانه ای نظام سلطه  در قبال ملت ایران و سایر ملتهای بیدار و آزاده جهان، افزایش تهاجم رسانه ای با هدف حاشیه سازی های احتمالی برای تحت الشعاع قرار دادن اصل انتخابات است. به همین جهت ، انتظار از رسانه های داخلی آن است که در موضع فعال قرار گیرند و با روشنگری های بهنگام به دفاع از حریم منافع ملی و امنیت روانی جامعه برخیزند.
رسانه در ذات خود دارای هویت فرهنگی دانایی محور و روشنگر است. از این رو،برای حفظ جایگاه و استقلال حرفه ای آن ،شایسته است از ایفای نقش های غیر ذاتی و ماموریت های تحمیلی به ویژه از سوی احزاب و گروه های سیاسی اجتناب کند و اعتماد مخاطب را ،که ارزشمند ترین سرمایه است، بر هر نقطه اتکای دیگر ترجیح دهد.
مطلوب ترین راه نیل به این هدف آن است که تضاد ها وچالش های سیاسی در عرصه رسانه در قالب اختلاف دیدگاه و برنامه ارائه شود تا مردم به جای اشتغال به حاشیه های سیاست ،که دارای خصیصه موج آفرینی و نا پایداری اند ،به طور شفاف و روشمند با اختلاف نظر و برنامه های هریک از نامزدها ویا گروه های سیاسی در جهت بهبود شرایط کشور آشنا شوند.
رسانه ها به جایگاهی مستقل از رقبای انتخاباتی وعرصه ای فراخ تر از رقابت برای دستیابی به کرسی های مجلس شورای اسلامی تعلق دارند . از این رو،شایسته نیست جانبداری افراطی از هیچ یک از اطراف این رقابت به هویت مستقل و فرهنگی رسانه آسیب وارد آورد و عرصه بلند اطلاع رسانی را به شایبه تهمت،توهین،افترا و تخریب رقبا علیه یکدیگر بیالایند.
برای نیل به این مقصود، تمسک به آموزه های دینی،از جمله آیه شریفه”یا ایهالذین آمنوا اجتنبوا کثیرا من الظن ان بعض الظن اثم ولا تجسسوا…” به عنوان یکی از بنیاد های روزنامه نگاری اسلامی راه گشا و هدایت زا خواهد بود.
باشد که پرهیز از تجسس در احوال شخصی وحفظ حریم خصوصی اشخاص به میثاق همگانی و خدشه ناپذیر در بین فعالان رسانه و شاخصی عمده برای ارزیابی عملکردرسانه ها، به ویژه در انتخابات پیش رو،تبدیل شود و علاقمندان را در تحقق الگوی بومی روزنامه نگاری اسلامی در کشور دلالت کند.
والسلام.( محمد جعفر محمدزاده)*

___________________

*رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی -مشاور رسانه ای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

 

 

دیدگاه ها (۱ دیدگاه)

  1. فقط دکتر یونس امرایی شک نکن لیاقتش از همه بالاتره چون جوان هستن و درد جوان ها را حس میکنن .کوهدشتم شهر من

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

rah
2015-04-27_132103
ogat94
104994_orig
104991_orig
2015-04-19_130338
2015-06-26_055049
2015-06-29_234100
2015-11-16_000503
2015-11-24_095018
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.
طراحی: دیــــزاین