- کانون سبحان - http://kanoonsobhan.ir -

چاپ مقاله آیت الله احمد مبلغی در کتاب الازهر مصر+تصاویر

%d9%85%d8%a8%d9%84%d8%ba%db%8c

به گزارش «کانون سبحان»؛، مقاله آیت الله احمد مبلغی تحت عنوان “احترام به اختلاف، تنوع و همزیستی” در کتابی از سوی الازهر مصر به چاپ رسید.

این کتاب که با مقدمه و نظارت علمی احمد الطیب شیخ الازهر و رئیس کنفرانس جهانی مقابله با افراطی گری و تروریسم تهیه شده، با عنوان  “الازهر در مقابله با تفکر تروریستی” به چاپ رسیده است.

آیت الله احمد مبلغی در این مقاله با اشاره به این که مستفاد از قرآن کریم لزوم برقراری رابطه تعایشی بین امت است، گفت:  استواری و برقراری تعایش اسلامی در گرو فعال شدن عنصر “تبادل احترام میان  اتباع مذاهب نسبت به مقدسات یکدیگر” است.

مبلغی در بخش دیگری از مقاله خود، با بیان این که تعامل و تبادل اقتصادی به تعایش اسلامی معنی و قوام می بخشد، گفت: خشونت مذهبی و رفتارهای تروریستی، شرائط تبادل اقتصادی میان امت را تضعیف می کند که باید با آن مبارزه کرد.

یاد آور می‌شود مبلغی که به نمایندگی از شیعه و جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس گذشته الازهر با عنوان “مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری” حضور یافته بود، ضمن طرح نظریه تعایش اسلامی و مقومات آن، خواستار تدوین و نشر سند نفی خشونت مذهبی با حضور همه مذاهب اسلام، شد و گفت: لازم است سند دارای سه خصلت فراقومی، فرامذهبی (یعنی با تکیه بر همه مذاهب) و برخاسته از دین و جایگاه فتوا باشد.

شیخ الازهر در مقدمه کتاب یادشده می گوید: این کتاب در واقع حاوی مباحثی است که در پی درمان مشکلاتی همچون تطرف، غلو و تروریست است و فراروی مؤسسات علمی و فرهنگی راهی واضح برای مقابله با این انحرافات می گشاید./

2016-11-09_154846 2016-11-09_154921 2016-11-09_154940