جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

حمله نظامی به سوریه با پشتیبانی مالی عربستان سعودی اتفاق افتاد

جانشین سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان لرستان گفت: حمله نظامی به سوریه با پشتیبانی مالی وهابیان عربستان سعودی اتفاق افتاد.

خروج از برجام به حیثیت آمریکا لطمه سنگین خواهد زد

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: حیثیت آمریکا در صورت خروج احتمالی از برجام لطمه سنگین خواهد خورد.

کد خبر:29124 | بازدید: 423
تاریخ انتشار:۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۳:۳۱ ب.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب
استاندار لرستان مطرح کرد:

سیاست‌های وزارت نیرو موجب توقف سد بختیاری شد./بلاتکلیفی سد«معشوره»

خرم آباد – استاندار لرستان در رابطه با سد بختیاری گفت: مباحثی پیرامون تخصیص آب خوزستان وجود داشته و توقف این پروژه به سیاست های وزارت نیرو برمی گردد.

سد بتني بختياريبه گزارش «کانون سبحان»؛ هوشنگ بازوند صبح دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه تا قبل از سال ۹۲ تعداد ۳ سد در لرستان به بهره برداری رسیده بود، اظهار داشت: این ۳ سد در مجموع ۱۷ تا ۱۸ میلیون مترمکعب آب را ذخیره می کردند.

ذخیره سازی تنها ۱۷ میلیون متر مکعب در سدهای لرستان

وی تصریح کرد: این در حالیست که خروجی آب از لرستان ۱۲ میلیارد مترمکعب بوده و ذخیره ۱۷ میلیون مترمکعب آب حجم ناچیزی است.

استاندار لرستان با بیان اینکه از سال ۹۲ به بعد احداث ۳ سد ایوشان، مروک و حوضیان در دستور کار بوده است، تصریح کرد: با ساخت این ۳ سد بیش از ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب در استان ذخیره می شود.

بازوند با تاکید بر اینکه اگر همه سدهای در دستور کار استان به جز سد بختیاری ساخته شود ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب در استان ذخیره می شود، افزود: اگر همه سدهای استان نیز ساخته شود نمی توانیم یک میلیارد آب در استان جمع کنیم.

توقف سد بختیاری به دلیل سیاستهای وزارت نیرو

وی با اشاره به اینکه متاسفانه بسیاری از این پروژه های سد سازی در استان بنا به دلایلی متوقف شده اند، گفت: در رابطه با سد بختیاری مباحثی پیرامون تخصیص آب خوزستان وجود داشته و توقف این پروژه به سیاست های وزارت نیرو برمی گردد.

استاندار لرستان با بیان اینکه البته ما در لرستان به اندازه کافی مشکل در رابطه با کمبود آب داریم، تصریح کرد: با پیگیری های صورت گرفته و حضور معاون اول رئیس جمهور در لرستان تقریبا همه به اجماع رسیده اند که عملیات اجرایی سد بختیاری باید آغاز شود.

بلاتکلیفی سد معشوره

بازوند با اشاره به صحبت ها و مذاکرات صورت گرفته در رابطه با سد معشوره افزود: این سد هنوز بلاتکلیف مانده و در رابطه با احداث این سد اختلافاتی پیرامون درصد تخصیص وجود دارد و پیشنهادی مبنی بر اینکه حجم رودخانه ۵۰ میلیون مترمکعب باشد داده اند که ما این موضوع را مطلقا قبول نکرده ایم.

وی یادآور شد: پیشنهاد دیگری در رابطه با سد معشوره داده ایم که فکر می کنیم تا هفته آینده نهایی شود.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه توپوگرافی لرستان به گونه ای است که در حوزه دز شیب فراوانی وجود داشته و شیب در حوزه کرخه کمتر از حوزه دز است، اظهار داشت: خروجی آب استان با سرعت رد می شود و بلافاصله از استان خارج می شود و نمی توانیم آن را نگه داریم.

بازوند با بیان اینکه با توجه به توپوگرافی لرستان تنها راه حل برای نگه داشتن آب استان احداث سد است، تصریح کرد: احداث و اجرایی شدن سدها می تواند در آینده مقداری از مشکلات استان را حل کند.

پیشنهاد تخصیص ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب به وزارت نیرو

وی با تاکید بر اینکه لرستان یک استان پرباران است اما میانگین زمین های کشاورزی آن ۲۷ درصد بوده و از میانگین کشوری که ۴۵ درصد بوده کمتر است، افزود: وزارت نیرو باید به استان تخصیص آب بدهد.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه یکی از مباحثی که در رابطه با اقتصاد مقاومتی به عنوان یک چالش مطرح کرده ایم نداشتن تخصیص آب در حوزه کرخه است، گفت: علی رغم اینکه ۴۳ درصد بارندگی های در حوزه کرخه اتفاق می افتد اما تخصیص آب استان در حوزه دز نسبت به حوزه کرخه کمتر است.

بازوند با بیان اینکه امیدواریم ۳۰۰ میلیون تخصیص آبی که در حوزه کرخه پیشنهاد داده ایم را به استان بدهند، تصریح کرد: با این تخصیص می توان خیلی از مشکلات کشاورزی استان را حل کرد.

وی ادامه داد: باید سالانه ۸ هزار زمین دیم در لرستان آبی شود و ابیاری ۱۰ هزار هکتار زمین کشاورزی به صورت مکانیزه انجام گیرد که تحقق این امر نیازمند تخصیص آب است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

rah
2015-04-27_132103
ogat94
104994_orig
104991_orig
2015-04-19_130338
2015-06-26_055049
2015-06-29_234100
2015-11-16_000503
2015-11-24_095018
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.
طراحی: دیــــزاین