پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷

حمله نظامی به سوریه با پشتیبانی مالی عربستان سعودی اتفاق افتاد

جانشین سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان لرستان گفت: حمله نظامی به سوریه با پشتیبانی مالی وهابیان عربستان سعودی اتفاق افتاد.

خروج از برجام به حیثیت آمریکا لطمه سنگین خواهد زد

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: حیثیت آمریکا در صورت خروج احتمالی از برجام لطمه سنگین خواهد خورد.

کد خبر:17159 | بازدید: 242
تاریخ انتشار:۲۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۲ ب.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب

« نماز خواندن و زن و فرزند آزاری!»

سرویس یادداشت “کانون سبحان”/حجت الاسلام و المسلمین سید محمدصادق محمدی وفایی: به نام خداوند جان و خرد گفت امام جماعت مسجدی بودم سخنرانی می کردم شخصی که اهل نماز جماعت بود و انگشترهای متعددی را در انگشتان دو دستش داشت و پیشانی پینه بسته ای نیز داشت جلو می آمد و خم می شد و […]

2015-02-19_233618سرویس یادداشت “کانون سبحان”/حجت الاسلام و المسلمین سید محمدصادق محمدی وفایی:

به نام خداوند جان و خرد
گفت امام جماعت مسجدی بودم سخنرانی می کردم شخصی که اهل نماز جماعت بود و انگشترهای متعددی را در انگشتان دو دستش داشت و پیشانی پینه بسته ای نیز داشت جلو می آمد و خم می شد و پیشانیم را می بوسید.

لبان ذکری و پیشانی پینه بسته ، نماز جماعت و بیان کردن برخی نکات ظریف دینی از زبان سخنرانان مشهور جامعه ، از او برایم شخصیتی محبوب ساخته بود . تا این که شبی بعد از نمازمغرب و عشا چند صفحه کاغذ در دست داشت و گفت به امضای شما نیاز دارم !

گفتم: برای چه؟

گفت: باخانواده ام مشکل پیدا کرده ام .کارمان به دادگاه کشیده است ! اکنون فلان مبلغ راطلب می کند .شما نیز گواهی کنید که بنده توان مالی و پرداخت چنین پولی را ندارم!

در تعجب فرورفتم و گفتم بنده ی خدا! من که خبر از دارایی ها ی شما ندارم تا گواهی کنم ! چراکارت به دادگاه کشیده است؟! چرا مشکلت را با بنده در میان نگذاشتی؟

خدایا چه کنم؟ پروردگارا ! از این که شخصی اهل مسجد به جان آبرویش افتاده است و فرزندانش رادر باتلاق اختلاف و نزاع غرق کرده است ناراحتم .خودت کمک کن . چاره ای جز این ندیدم که برای او از اهمیت آبرو و اخلاق وگذشت و مدارای با خانواده بگویم .بعد ازکلی حدیث خواندن راضی شد که در جمع خانواده حاضر شود و بنده نیز خداپسندانه به حکمیت بپردازم.

برخی ازفرزندان آن دو در جلسه حضور پیدا کردند و تمام قد از مادرشان دفاع کردند. آن مادر نیزگفت این مرد اهل گفتگو و منطق نیست . او وارد اتاقش می شود و در اتاق را می بندد .

سالهاست اسیرمرض سرطانم. این مرد به جای این که امیدبارانم کند تلقین مردنم را تکرار می کند .اومی گوید چه کسی از چنگال سرطان نجات پیدا کرده است تا شما دومین نفر نجات یافته باشید!

دردلهای آن مادر سوزناک بود و شنیدنشان نیزنصیبی از صیر جناب ایوب می خواست.

یکی ازفرزندان نیز گفت حاج آقا ! از روزی که به یاد دارم فقط شاهد جنگ و دعواهای پدر و مادرم .صبح ها با بگو و مگوهای والدین بیدار می شوم. این دو به دعوا و تشنج آفرینی عادت کرده اند .این پدر ما …

حاج آقا! زحمت افتاده ای ولی بدان پدر و مادر ماهرگز صلح نخواهند کرد!

آنها گفتند و گله ها و نامهری های متعددی را در همان یک جلسه بیان کردند ولی از یار مسجدی من جواب قانع کننده ای شنیده نشد .
از منزل بیرون آمدیم .به او گفتم واقعا شما چنین آدمی بوده اید؟! آن ظاهرا مرد گفت حق با آنهاست .

.دلم از اونفرت پیدا کرد و به خودم گفتم ای فلانی بدان برخی از مسجد دیده ها نیز به خانوادهی خویش ظلم می کنند!

امام حسین(ع)در آن زمانی که بدنش زخمی شده بود و لباسش خونین شده بود ،امام سجاد(ع)را بغل کردو فرمود ایاک والظلم ، با این وصف چرا برخی ها به این راحتی ها ظالم می شوند؟!

وقتی اسلام این همه از امید آفرینی می گوید و پیامبر اسلام(ص)می فرماید اگر امید را از مادری بگیرید ، به طفل شیرخوارش ، شیر نمی دهد ، چرا یک مسلمان به خانم مبتلای به سرطانش می گوید تو مرده ای بیش نیستی؟!

وقتی امام علی(ع) در رابطه با مدارای با زن می فرماید: «هميشه و در همه حال با همسرت مداراكن و با او به نيكى معاشرت نما تا زندگيت باصفا گردد.»چرا یک شیعه این همه از صراط امام علی(ع)فاصله گرفته است؟!

وقتی لقمان حكيم نیز مى فرمايد: «سه دسته اند كه بايستى با آنان مدارا نمود: حاكم چيره و مسلط ، زن و بيمار» چرا شخصی که نماز هم می خواند و اهل نماز جماعت است، به زن بیمارش ناامیدی ترزیق می کند؟!

در تاریخ آمده است زن حضرت هود(ع) بسیار بداخلاق بود گفته شد او را طلاق بده .فرمود هرکسی آفریده می شود دارای دشمنی است و ای بسا این همان دشمنم باشد و دشمنم اگر تحت مدیریتم باشد بهتراز آن است او را طلاق دهم.

به هر حال ظالم بودن آن شخص برای دادگاه محرز شده بود و برای بنده نیز ستمگر بودنش آفتابی شد.

به خویشتن گفتم نماز و مسجد آمدن بسیار مهم است ولی اگر کسی اهل تفکر نباشد و به اخلاق اسلامی زینت داده نشود هرچند در هر انگشتی هم چند انگشتر داشته باشد ، آبروریزی و سقوط شخصیتی او حتمی است.

ای خدای بزرگ نماز و تسبیح و مسجد ، پیشانی پینه بسته چه تناسبی با زن و فرزند آزارای دارد؟!به یقین این نماز آن نماز راستین نیست زیرا نماز راستین نفس را رام می کند.

حضرت على (عليه السلام) در خطبه ۱۹۲ نهج البلاغه معروف به خطبه قاصعه مى فرمايد: نماز به همه وجود انسان آرامش مى بخشد، چشمها را خاشع و خاضع مى گرداند، نفس سركش را رام، دلها را نرم و تكبر و بزرگ منشى را محو مى كند.»نهج البلاغه، ص. ۲۹۴
امیر المومنین علیه السلام در حدیثی کوتاه ، درس بزرگی را به مردان جامعه می آموزند ، او می فرمایند: “فانّ المراة ریحانة و لیست بقهرمانه “زن گل است نه قهرمان. این تعبیر زیبا و لطیف به مردان می آموزد چگونه با زن که به مانند گل است باید رفتار کرد.

دیدگاه ها (2 دیدگاه)


 1. Θ∞Θ

  سلام حاج آقای بزرگوار و عزیز

  اول از موضوعی که به اون پرداختید متشکرم

  واقعاً جا داره که این موضوع ادامه پیدا کنه

  بحث اخلاق در خانواده، یه بحث ضروری هست

  اما یه گله مندی هم از شما داریم؟

  مگه زکات علم نشر آن نیست؟
  مگه ما مردم عادی مثل شما داستانهای معصومین (ع) و …. خواندیم؟
  مگه مسجد جای پرداختن به این موضوعات نیست؟
  و مگه مردم ما کم از این مشکلات دارند؟
  و مگه زدودن رذایل اخلاقی مقدم بر افزودن فضایل اخلاقی نیست؟
  پس چرا در مساجد به اینها نمی پردازید(یا لااقل به اندازه کافی و برای عموم نمی پردازید؟)

  اگه دوست داشتید ادامه بدید در این مورد، بفرمایید تا موضوعاتی رو براتون ردیف کنم که پرداختن به اونها در اینجا و بیشتر از اینجا در مساجد، چه بسا مشکلات زیادی از خانواده ها رو حل کنه


 2. محمدی وفایی

  سلام علیکم
  ممنون از لطف و محبت و زحمت شما
  همه ی آنچه نوشته اید حق است .به جان خودم سوگند محور بیشتر سخنان بنده در مسجدها اخلاق اسلامی است .
  به جان خودم بسیاری از مشکلات ناشی از همین بداخلاقی هاست. بسیاری از شهروندان جامعه ی ما در روز روشن دروغ می گویند ، غیبت می کنند و تهمت می زنند و در امانت خیانت می کنند و…
  دعا کن همه ی ما طلبه بتوانیم به وظیفه ی سنگین طلبگی عمل کنیم.
  با این حال نیازمند تذکرات و موضوعات ارزشمند شما بزرگواران نیزهستم .
  وبلاگ صراط صادق http://smsv.blogfa.com/منتظر پیشنهادات و انتقادات و تذکرات شماهاست.
  الهی موفق تر باشید
  او نگهدارتان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

rah
2015-04-27_132103
ogat94
104994_orig
104991_orig
2015-04-19_130338
2015-06-26_055049
2015-06-29_234100
2015-11-16_000503
2015-11-24_095018
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.
طراحی: دیــــزاین