شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷

قانون مبارزه با موادمخدر اصلاح می‌شود/ دولت زمینه اشتغال بهبود یافتگان اعتیاد را فراهم کند

رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر از سوی مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام در دست بررسی است.

قوه قضائیه از ورود به بازی‌های سیاسی و جنجال‌ها پرهیز کند / لزوم مهار گرانی و تنظیم بازار

به گزارش کانون سبحان از کوهدشت، حجت‌الاسلام ابراهیم طهماسبی در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان عنوان کرد: انسان بایستی به سمت دین حرکت کند و نسبت به حفظ دین حریص بوده و حقیقت آن را بشناسد زیرا اگر جامعه متدین نباشد و به‌سوی دین نرود حکومت دینی بر آن سنگین خواهد بود. وی نامه اخیر […]

کد خبر:22491 | بازدید: 245
تاریخ انتشار:۰۷ دی ۱۳۹۴ - ۴:۲۰ ب.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب

آیت الله احمد مبلغی:جامعه اسلامی به دلیل سخت گیری های سلفیت، از نظر عاطفی آسیب دیده است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: مهمترین ریشه مشکلات اجتماعی جهان اسلام، تعطیل شدن جریان “تأسی و الگوپذیری از پیامبر (ص)” است.

به گزارش «کانون سبحان»؛ آیت الله احمد مبلغی روز دوشنبه به مناسبت هفته وحدت در یاداشتی خاطرنشان کرد:  از پیامبر (ص) تراثی درخشان و جامع به جای  مانده است که متاسفانه در لابلای کتاب های تاریخی  و حدیثی شیعه و سنی محبوس مانده، و به ساحت های اجتماعی به عنوان الگوی زندگی وارد نشده، و در مقابل چشمان نسل های نو قرار نگرفته است.

وی با اشاره به این که این سیره و تراث آنقدر مهم است که قرآن از آن به اسوه حسنه نام می برد، گفت: وقتی قرآن در معرفی پیامبر (ص) بر واژه “اسوه زیبا” تمرکز می کند، می خواهد و الگوی خود را برای این زندگی، الگوی زیبا معرفی، و هماهنگی دین و زیبایی را آشکار و محقق کند.

 آیت الله مبلغی یادآور شد: یکی از زمینه های ظهور جریان های تکفیری و سخت گیر در فضای امت اسلامی، معرفی دین در چارچوبی بی اعتنا به حس زیبایی‌خواهی انسان در قبال نسل‌های نو است. 
وی با اشاره به اینکه دین در صورت قرار داده شدن در مقابل حس زیبایی خواهی یا خنثی نسبت به آن، قیافه ای خشن به خود می گیرد، گفت: ارایه وصف “زیبا” برای پیامبر (ص) به عنوان الگو پیوند دو مقوله زندگی و زیبایی را در اسلام مورد توجه قرار می دهد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: گروه ها و جریان هایی که در جهان اسلام نه در رفتار و اخلاق‌شان و نه در نگاه ها و تصرفاتشان، حسن و زیبایی دیده نمی‌شود و فراتر زندگی را  بر دیگران سخت،  پُرمرارت و خشن ساخته اند،   نفرت نسبت به دین را ایجاد ، و دین را به انزوا می کشانند.
وی گفت: سرشاخه های مهم سیره اجتماعی پیامبر(ص) عبارت بودند از : “تالیف دل ها” به جای “نفرت دل ها”، “اخوت اسلامی” به جای “رویارویی مذهبی”، “اخلاق  اجتماعی” به جای “خشونت اجتماعی”، “امت محوری” به جای “طائفه گرایی”، “حرمت به انسان” به جای “کشتن انسان”، گستردن حالت امن و اطمینان در جامعه” به جای ” تروریسم و ایجاد خوف و ترس در جامعه”، “جاذبه بخشی به دین” به جای “نفرت آوری نسبت به دین”و …

وی ادامه داد:  رویکرد “سلفی اندیشی در  دین” از نظر فردی و درونی به سمت تضعیف عواطف انسانی، از بین بردن محبت در انسان و کشتن لطافت در روح است و از نظر اجتماعی به سمت تعمیق تفرقه و خشونت در جامعه است.

وی با اشاره به روایت امام باقر (ع) در نقد رویکرد خوارج به سخت گیری، که فرمود: “خوارج بر خود سخت گرفتند و دین فراخ تر از آن است” گفت: نگاه سخت گیرانه به رفتار خشونت گرایانه منتهی می شود و جامعه اسلامی امروز به دلیل سخت گیری های سلفیت به شدت از  نظر عاطفی آسیب دیده است و اگر علاج نشود خطر عدم برقراری رابطه نسل های در حال شکل گیری با دین، (که ماهیت آن حب است،هل الدین الا الحب)  جدی می گردد و در مسیر دین گریزی قرار می گیرند.

وی گفت: خوشبختانه برخی از سلفی ها در جهان اسلام به فکر بازسازی روش خود برآمده اند، گفت: جهان اسلام چه اهل سنت و چه شیعه باید به سلفی ها مجال این بازنگری را بدهد و با آن ها گفتگو کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

rah
2015-04-27_132103
ogat94
104994_orig
104991_orig
2015-04-19_130338
2015-06-26_055049
2015-06-29_234100
2015-11-16_000503
2015-11-24_095018
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.
طراحی: دیــــزاین