دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

علت جالب اولین حمله محمد خاتمی بعد از ۸ سال به دولتی که برایش تکرار کرد/ منافع هم حزبی ها سکوت حامی اصلی روحانی را شکست

دقایقی قبل که تیتر برخی از رسانه های اصلاح طلب انتقاد محمد خاتمی از دولت را درج کرد، برای خیلی ها جالب بود که ببینند هشت سال بعد از تکرارهای او برای روحانی چه چیزی خاتمی را وادار کرده که به دولت گرانی ها منتقد باشد.

اشتباه خطرناک رئیس جمهور در پالس به تروریستها/ اردیبهشت و خرداد برخورد با ظالم کراهت دارد!

حسن روحانی صبح امروز با اظهارنظری عجیب در رابطه با کراهت برخورد با ظالم در اردیبهشت و خرداد به تروریستها پالس خطرناکی ارسال کرد.

کد خبر:36115 | بازدید: 788
تاریخ انتشار:۱۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱:۱۲ ب.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب
درجمع عزاداران حسینی در کشور سوئد؛

آیت الله مبلغی: تربیت دینی به شادابی و نو شدن مستمر انسان توجه عمیق دارد.

به گزارش «کانون سبحان»؛ عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه دین اسلام، شریعتی سهله است، گفت: اگر کسی دین را به صورت  سخت و خشک، پر از احتیاط های نفس گیر و محتواهای دست و پا گیر معرفی کند، نه تنها به دین خدمت نمی کند، بلکه بین زندگی و دین  بدون آن […]

2016-10-06_131056به گزارش «کانون سبحان»؛ عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه دین اسلام، شریعتی سهله است، گفت: اگر کسی دین را به صورت  سخت و خشک، پر از احتیاط های نفس گیر و محتواهای دست و پا گیر معرفی کند، نه تنها به دین خدمت نمی کند، بلکه بین زندگی و دین  بدون آن که خود بخواهد، جدایی می افکند.

آیت الله احمد مبلغی در عزاداری ماه محرم در کشور سوئد با اشاره به اصول حاکم بر تربیت دینی به تشریح آنها پرداخت و گفت: لازم است چارچوب تربیت و آموزش دین را بر روی سه اصل  اتخاذ “شیوه های تربیتی متنوع”، تمرکز بر “احساس ها و نیازهای نوشنده انسان” و سعی بر معرفی دین به عنوان “مدلی سهل گیر ولی جدی برای زندگی” مستقر کنيم.

وي گفت: لازم است ما از  تکراری شدن و یکنواختی بودن شیوه  تربیتی اجتناب و به اتخاذ روش های گوناگونی در تربیت دینی روی آوریم.

آيت الله مبلغي با اشاره به فرازی از سخنان حضرت علی (ع) در نهج البلاغه که فرموده اند: این قلب ها، همچون جسم ها دچار خستگی و ملالت می شوند، پس آنگاه که قلب ها ملالت یافتند، دنبال حکمت های جدید و تازه بروید، گفت: شیوه های تربیتی و سخنان آموزنده را باید تغییر داد و نباید بر یک سنخ حکمت متمرکز شد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: نتیجه حاصل از  این سخنان ژرف این است که ، برای تربیت، تکامل و نشاط دینی انسان چند لایه ای، پیچیده و گریزان از یک یکنواختی، لازم است شیوه های تربیتی حامل حکمت های تازه، عصری و دقیق باشند.

آیت الله مبلغی ادامه داد: اگر همیشه برای تقویت ایمان به سراغ یک سنخ از عبرت ها و یا یک نوع از حکمت ها برویم، بعد از مدتی این شیوه تربیتی، کارآمدی و نشاط بخشی خود را از دست می دهد.

وی بیان داشت: به تعبیر دیگر باید یک گونه سخن گفتن را کنار گذاشت و ذهن و دل را در معرض حکمت های جدید، آموزه های نو، کتاب های متنوع دینی و اندیشه ورزی های معطوف به لایه های مختلف انسانی قرار داد تا قلب در معرض خسته شدن دچار زدگی، و در جا زدن قرار نگیرد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم اصل دوم در نظام تربیت دینی را توجه به اقتضائات زمانه و نیازهای در حال نو شدن در سایه زمان دانست و گفت: هر چه انسان و جامعه انسانی به جلو می رود، در مجموعه و منظومه نیازهای او، دگرگونی هایی پدید می آید.که به نوبه خود، مفاهیم و ادبیات جدیدی را پدید می آورند.

رئيس مرکز تحقيقات اسلامي مجلس گفت: در تربیت دینی انسانی با چنین نیازهایی ، باید به سمت آموزه های دینی معطوف به این نیازها رفت تا بتوان انسان معاصر را در جهت تربیت دینی و ایمان افزایی قرار داد.

 مبلغی اظهار داشت: باید محتواهای دینی مربوط به نیازهای جدید را دریافت نمود و به نسل جدید آنها را  عرضه کرد، خوشبختانه دین اسلام  عرضی عریض از آموزه های غنی و درون دادهای نیرومند دارد که برای همه زمان ها وعصرها می توانند پاسخگو باشند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم به جوانان توصیه کرد: باید مطابق نیازها، احساس ها و خواسته های خود و جهت تامین آن نیازها به سراغ عالمان دینی بروید.

 رئیس مرکز تحقیقات اسلامی در ادامه خطاب خود به جوانان گفت: از دین نگریزیم؛ چرا که طراوت، شادابی، شکوفایی و پیشرفت از درون دین برمی خیزد.

وی گفت البته این در صورت فراهم آمدن چهار شرط است که عبارتند از” نیازهای خود را به درستی شناسایی کنیم”؛ “نیازهای خود را به درستی به عالمان دین عرضه کنیم”، ” عالمان دین به درستی پاسخ های نیازهای ما را از دین استخراج کنند” و” عالمان به درستی، پاسخ ها را با ادبیات معاصر و قابل فهم برای نسل کنونی، تبیین نمایند”.

آیت الله مبلغی گفت: به صورت طبیعی، جوانان در فضای مجازی نیازهای جدیدی پیدا می کنند که ضروری است پاسخ آنان را از دین بگیرند و این ظرفیت و قابلیت برای پاسخگویی به نیازها در هر عصر و زمانی در دین وجود دارد.

وی گفت: مشکل این است که نه نیازها به درستی شناسایی و به دین عرضه می شود و نه در مواردی پاسخ های دینی معطوف به نیازهای انسان معاصر، استخراج و به نسل های کنونی عرضه می شود.

آیت الله مبلغی اصل سوم حاکم بر تربیتی دینی را سهل گیری د انست و گفت: نباید دین را سخت معرفی کرد، دین در ذات خود سخت نیست و آنان که دین را به صورت سخت معرفی می کنند جامعه را از واقعیت دین دور می سازند.

وی با اشاره به روایتی از امام باقر(ع) گفت: دین سخت نیست، آنان که دین را بر خود سخت می گیرند به جای تقویت دین، به تضعیف آن می پردازند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: البته مقصود این نیست که تصور شود که باید تکالیف دینی را کنار گذاشت، یا تصور شود هیچ تکلیفی در دین وجود ندارد. روشن است که  نماز و روزه و … اینها هر کدام تکلیف هستند.

وی ادامه داد: تکلیف مستلزم نوعی کوشش است که برای انسان هایی ممکن است تکلیف سختی باشد ولی  واقعیت این است تکلیف چیزی جز سعی نیست و نباید آن را سختی انگاشت و گرنه انسان باید در زندگی خود هیچ کوششی نکند.

آیت الله مبلغی خاطرنشان کرد: تکلیف به هیچ روی سختی نیست و سختی جایی است دست و پای خود و یا دیگری را ببندید تا نتواند زندگی کند و خداوند برای ما حرج، سختی و مشکلات را نخواسته است.

وی در این خصوص گفت: دین اسلام یک دین سهل، شیرین، مطابق با فطرت انسان، ایجاد کننده لطافت روح و برطرف کردن خستگی از زندگی است، بنابراین باید دین را درست به مردم معرفی کنیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

rah
104994_orig
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.