شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

شکست سنگین قطعنامه ضد ایرانی آمریکا/چین: زورگویی شکست می‌خورد/روسیه: اقدام آمریکا نقض قطعنامه بود

منابع خبری گزارش داده‌اند قطعنامه آمریکا در شورای امنیت برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران رأی نیاورده است.

پوشاندن جنایات اسرائیل، عربستان و آمریکا علیه مظلومان توسط رسانه‌های معاند/نقشه‌های دشمن شکست خورده است

حجت الاسلام طهماسبی، امام‌جمعه کوهدشت گفت: رسانه‌های معاند در حال پنهان سازی جنایت‌های اسرائیل، عربستان و آمریکا برعلیه مظلومان عالم هستند.

کد خبر:68235 | بازدید: 403
تاریخ انتشار:۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶ ق.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب
نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری:

با مدیریت علمی مبتنی بر دین، نظام توزیع و مصرف آب شکل می گیرد

نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: با مدیریت کارآمد، علمی و مبتنی بر دین، نظام توزیع و مصرف آب شکل می گیرد.

به گزارش کانون سبحان، آیت الله احمد مبلغی در سومین جلسه هیئت اندیشه ورز کشاورزی استان لرستان با عنوان آب و خاک که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: داشتن تعریف دقیق از میزان نیازمندی به آب برای کشاورزی، انسجام بخشی و بهنگام سازی تلاش و پیگیری نسبت به مسائل آب و خاک، تقویت مدیریت پویا و کارآمد آب و خاک بویژه در مصرف آب و توزیع آن، مبتنی سازی مدیریت و راهبردهای آب بر اساس وضعیت طبیعی چرخه وسیکل آب (میعانی بودن، تبخیر شدن، جامد شدن و میعانی شدن دوباره) از ضرورت های فراروی همه کشور از جمله استان لرستان است.

وی افزود: از دیگر ضرورت های لازم در این حوزه را ایجاد و تقویت آب و خاک، تقویت و توسعه معلومات و اطلاعات درست از وضعیت آب و خاک و مسائل مربوط به آن، داشتن برنامه لازم برای جلوگیری از هدر رفت آب، برنامه ریزی و مطالعات پیشینی و اقدامات تمهیدی برای جلوگیری از بحران سیل دانست.

نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: فعال نشدن هر کدام از موارد فوق الذکر می تواند مسیر توسعه و پیشرفت مناطق مختلف کشور به ویژه در کشاورزی را با مشکل مواجه کند.

وی به نگاه دو تن از فقهای به نام شیعه يعني شیخ طوسی از قدما و شهید صدر از متاخرین نسبت به ملکیت آب اشاره کرد و گفت: نظر این دو فقیه (که برگرفته از روایت نبوی و ادله دیگر است)، این بوده که آب در حال جوشیدن و نیز آب در حال جریان، ملکیت بردار نیست.

مبلغی تصریح کرد: بر اساس دیدگاه این دو فقیه، تنها آن مقدار از این آب ها که برای استفاده برداشته می‌شود تحت تملک در می آید؛ بنابراین آب های سطح زمین، همچون چشمه ها، نهرها و نیز آب های زیر زمینی همچون چاه برای همه می باشد.

نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: به اعتقاد این دو فقیه، اگر کسی درون خانه خود چاهی حفر کند، آب روی چاه که از آن استفاده می کند برای ایشان است ولی اصل آب در حال جوشش چاه که وصل به آب زیر زمین است، تحت مالکیت شخص در نمی آید؛ بلکه آن آب بر اساس روایت نبوی برای همه است.

وی بیان کرد: باید توزیع و مصرف آب مبتنی بر نگاه های ویژه فقه و شریعت به آب باشد تا به هدر رفت آب، مصرف بی رویه و خارج از چارچوب و نابود کننده آن یا تبعیض آمیز نسبت به آن منتهی نشود.

مبلغی افزود: متاسفانه قوانین کافی مبتنی بر فقه نسبت به آب و خاک نداریم و از آنجا که با گذشت زمان به جلو، روند کاهش یابی آب و خاک بیشتر می‌شود و حتی ممکن است زمانی برسد که آب و خاک حاصلخیر دست کم در مناطقی بسیار کم شود بنابراین فقه و نیز قانون باید نسبت به این موضوع ورود بیشتر و دقیق‌تری پیدا کنند.

نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه امروزه برای مدیریت آب و خاک باید به سراغ فقه رفت و از آنجا کانال به قانون زد، گفت: اگر بر آب و خاک مدیریت کارآمد و علمی و همزمان مبتنی بر دین اعمال شود، می توان به یک نظام توزیع و مصرف درست برای آب نائل آمد.

وی گفت: قرآن کریم در آیه‌های؛ وَهُوَ الَّذِي خَلَقَ مِنَ الْمَاءِ بَشَرًا (آیه ۵۴ سوره فرقان)، خَلَقْنَاكُمْ مِنْ تُرَابٍ (آیه پنجم سوره حج)، هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ طِينٍ( آیه دوم سوره انعام)، نسبت خلقت انسان را گاهی به آب، گاهی به خاک و گاهی به گلِ یعنی مخلوطی از هر دو می دهد.

مبلغی اظهار کرد: از این آیات استفاده می‌شود که آب‌وخاک ازنظر قرآن، دو عنصر حیات‌بخش، مکمل یکدیگر و به‌موازات هم تأمین‌کننده حیات و محیط‌زیست بشر هستند.

نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر بخواهیم به اهمیت نقش خاک پی ببریم برای درک این اهمیت همین بس که نقش‌آفرینی آب در حیات بشر از گذر و بر بستر خاک انجام می‌گیرد؛ زیرا جذب، جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، تصفیه آب، انتقال آب به موجودات زنده از کارکردهای خاک نسبت به آب است.

وی با اشاره به اینکه اگر خاک را آباد کرده و بیابان‌زدایی کنیم حیات بشر تأمین می‌شود، عنوان داشت: حفظ و مدیریت آب از رهگذر حفظ و مدیریت خاک می‌گذرد و این دو عنصر چنان به‌هم‌پیوسته‌اند که گاهی با حفظ یکی دیگری را نیز حفظ و حیات پیدا می‌کند.

مبلغی بابیان اینکه امروزه به فرهنگ آب نیازمندیم، گفت: نظام ارزشی و فرهنگی مربوط به آب، هنوز در جامعه استقرار پیدا نکرده است، اینکه آب را چه اندازه باید مصرف کرد و به چه میزان باید به آن بها داد، نداریم و باید ارزش‌های آب را پاس بداریم و این ماده حیات‌بخش به بشر را به‌صورت راحت و بی‌رویه بر روی زمین این نریزیم و گاه کوچک به آن نیندازیم.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

rah
104994_orig
104991_orig
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.