چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸

تمجید رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از فعالیت های بسیج/ سرلشکر باقری: اقدامات سازمان فضای مجازی، گروه های جهادی، علمی، فرهنگی و امنیتی بسیج ارزشمند است

سرلشکر باقری با تمجید از فعالیت های صورت گرفته در حوزه فضای مجازی، گفت: خدمات صورت گرفته در آموزش نیروهای بسیجی، در موضوع فضای مجازی، اقدامات گروه های جهادی، محرومیت زدایی، پیشرفت های علمی در رشته های مختلف، اقدامات فرهنگی و امنیتی، سازماندهی گردان های بسیجی برای انواع نبردهای محتمل و همچنین ماموریت های امداد ودرمان در حوادث طبیعی کشور در این نمایشگاه ارائه شد که کارهای ارزشمند و پیشرفت های خوبی مشاهده شد.

نمایشگاه دستاوردهای بسیج افتتاح شد

نمایشگاه دستاوردهای بسیج با حضور سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین افتتاح شد.

کد خبر:31449 | بازدید: 583
تاریخ انتشار:۱۴ تیر ۱۳۹۵ - ۲:۵۴ ق.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب
حجت الاسلام و المسلمین سیدصادق محمدی وفایی:

چهارده نکته در مورد عید سعید فطر

برخی ها می گویند چرا مراجع تقلید در تعیین عید فطر یک حرف نمی زنند؟ عوامل متعددى باعث اختلاف نظر است از جمله :

حجت الاسلام و المسلمین سیدصادق محمدی وفایی

سرویس یادداشت  و مقاله کانون سبحان/ حجت الاسلام و المسلمین سیدصادق محمدی وفایی:

به نام خداوند جان و خرد
نکته اول:
برخی ها می گویند چرا مراجع تقلید در تعیین عید فطر یک حرف نمی زنند؟ عوامل متعددى باعث اختلاف نظر است از جمله :
۱ عده‏اى بر اين باورند كه اگر هلال ماه، در نقطه‏اى از كره زمين ديده شود- كه افق در آنجا با جاهاى ديگر تفاوت داشته باشد ولى در شب مشترك باشند- اول ماه در آن مكان‏ها ثابت مى‏شود. در مقابل اين نظريه، فقهايى هستند كه اتحاد در افق را معتبر مى‏دانند و معتقدند: اگر هلال ماه در شهرى ديده شود كه افق آن، با شهر يا كشور ديگر اختلاف داشته باشد، اول ماه از نظر شرعى براى شهر دوم ثابت نمى‏شود. بديهى است طبق نظر اول به طور معمول، اول ماه يك روز زودتر ثابت مى‏شود.
۲ حجيت و نفوذ حكم حاكم ميان فقيهان، نظرى مشهور است ولى برخى از آنان، حكم حاكم را در رؤيت هلال ماه معتبر نمى‏دانند.
۳ حاكم گاه مجتهد جامع شرايط، از شهادت كسانى كه ماه را ديده‏اند، اطمينان پيدا مى‏كنند و بر اين اساس ثبوت اول ماه را اعلام مى‏دارند. چه بسا ممكن است به جهت فقدان برخى شرايط، براى مجتهد ديگرى اين اطمينان حاصل نشده باشد.
ای بسا گفته شود آیا حرف منجمها و ستاره شناسان برای معین کردن عید فطر اعتبار ندارد؟ سخن عالمان دین این است اگر از گفته آنان اطمینان پیدا شود گفتارشان حجت است وگرنه خیر.
نکته دوم:
«زكات فطره» به اتفاق شيعه و سنى، واجب است و در متون دينى براى آن، فلسفه و فوايد متعددى ذکرشده است كه مهم ترين آنها عبارتند از:
۱ زكات فطره مكمل و تمام كننده روزه است .
۲ باعث قبولى روزه ماه مبارك رمضان است.
۳ موجب حفظ انسان از مرگ در آن سال مى‏شود.
۴ باعث سلامتى جسم و پاكسازى روح از رزايل اخلاقى است
۵ مكمل و تمام كننده زكات مال است‏
نکته سوم:
در روایات از عید سعید فطر ، به عید فقرا تعبیر شده است اما گاه به حدی زکات فطره را برای مسجدها جمع می کنند که روز عید فقرا به روز عزای نیازمندان تبدیل می شود ! وقتی که نیاز نیازمندان به زکات فطره بسیار شدید است چرا مبلغ بسیار بالایی از زکات فطره به جیب مسجدها ریخته می شود؟!
نکته چهارم:
در متون دین تشکر از خداوند به تشکر از پدر و مادرها گره خورده است .اگر والدین فقیر باشند بر فرزندان ثروتمند واجب است مخارج آنها را بدهند.اما گاه مادر و پدرها به حدی مظلوم و به حاشیه رانده شده اند که پرسیده می شود آيا زكات فطره را مى‏توان به پدر و مادر فقیر پرداخت كرد؟! غافل از آن که هیچ فرزندی حق ندارد نیازهای والدین را از راه زکات فطره بر آورده کند.
نکته پنجم:
پدرى كه زكات فطره نمى‏دهد تكليف زن و فرزند او چه مى‏شود؟ همه مراجع (به جز آیت الله سيستانى و مكارم): بر آنان تكليفى نيست و لازم نيست فطره بدهند. ایت الله سيستانى و مكارم فرموده اند : احتياط واجب آن است كه اگر مى‏توانند، خودشان فطره بدهند.
نکته ششم:
مقدار فطره چقدر است؟ شخص بايد براى خودش و كسانى كه نان خور او محسوب مى‏شوند، براى هر نفر سه كيلو از خوراك مردم (مانند گندم، جو، خرما، كشمش، برنج، ذرت و يا مانند اينها) و يا پول يكى از آنها را به مستحق بدهد.
نکته هفتم: فطره دخترى كه در حال عقد است بر عهده كيست؟ همه مراجع: اگر نان خور پدرش باشد، بر عهده او است.
نکته هشتم: آيا پدر مى‏تواند زكات فطره را به فرزند خود كه محتاج است بدهد؟ همه مراجع فرموده اند : اگر فرزندان فقير باشند، بر پدر و مادر واجب است كه مخارج آنان را بپردازند و نمى‏توان چيزى از زكات فطره به آنها داد.
نکته نهم: زمان كنار گذاشتن فطره و پرداخت آن چه موقع است؟ اگر نماز عيد فطر مى‏خواند، بنابر احتياط واجب بايد پيش از نماز بدهد يا [كنار بگذارد] و اگر نماز عيد نمى‏خواند، تا ظهر روز عيد فطر مهلت دارد.
نکته دهم:
آیا زكات فطره را مى‏توان به فرد بدهكار داد؟ اگر نمى‏تواند بدهى خود را بپردازد، دادن فطره به او اشكال ندارد.
نکته یازدهم : اگر شخص فطره را كنار بگذارد مى‏تواند از آن استفاده كند و بعد به جاى آن مال ديگرى بگذارد؟
خير، بايد همان را كه كنار گذاشته، براى فطره بدهد.
نکته دوازدهم: اگر كسى فطره ندهد و كنار هم نگذاشته باشد تكليفش چيست؟ گناه كرده است و احتياط واجب آن است كه در آينده- بدون اينكه نيت ادا و قضا كند- فطره را بدهد.
نکته سیزدهم: آيا زكات فطره را مى‏توان به خانواده فقير غير متدين داد؟
در زكات فطره، عدالتِ گيرنده لازم نيست ولى به كسى كه آشكارا گناه كبيره انجام مى‏دهد، نبايد زكات فطره داد.)
نکته چهاردهم: آيا پدر مى‏تواند زكات فطره را به فرزند دانشجوى خود كه محتاج است بدهد؟
اگر فرزندان فقير باشند، پدر و مادر بايد مخارج واجب آنان را بپردازند و نمى‏توان چيزى از زكات فطره به آنها داد.
الهی آن عید سعید فطر مبارک باد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

rah
104994_orig
104991_orig
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.