دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

علت جالب اولین حمله محمد خاتمی بعد از ۸ سال به دولتی که برایش تکرار کرد/ منافع هم حزبی ها سکوت حامی اصلی روحانی را شکست

دقایقی قبل که تیتر برخی از رسانه های اصلاح طلب انتقاد محمد خاتمی از دولت را درج کرد، برای خیلی ها جالب بود که ببینند هشت سال بعد از تکرارهای او برای روحانی چه چیزی خاتمی را وادار کرده که به دولت گرانی ها منتقد باشد.

اشتباه خطرناک رئیس جمهور در پالس به تروریستها/ اردیبهشت و خرداد برخورد با ظالم کراهت دارد!

حسن روحانی صبح امروز با اظهارنظری عجیب در رابطه با کراهت برخورد با ظالم در اردیبهشت و خرداد به تروریستها پالس خطرناکی ارسال کرد.

کد خبر:34948 | بازدید: 861
تاریخ انتشار:۳۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۸ ب.ظ
پرينت خبر: چاپ مطلب

مراسم دومین سالگرد ارتحال آیت‌الله آدینه‌وند در کوهدشت برگزار می شود+جزئیات

به گزارش «کانون سبحان»؛ جعفری ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کوهدشت از برگزاری مراسم بزرگداشت دومین سالگرد ارتحال آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا قبادی آدینه‌وند در مورخ چهارشنبه شب، ۳۱ شهریورماه ۹۵ بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد حضرت صاحب‌الزمان(عج) خبر داد. این مراسم با شورای فرهنگ عمومی شهرستان برگزار شده و از […]

%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d9%85-%d8%af%d9%88%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%b3%d8%a7%d9%84%da%af%d8%b1%d8%af-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%ad%d8%a7%d9%84-%d8%a2%db%8c%d8%aa%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%a2%d8%af

به گزارش «کانون سبحان»؛ جعفری ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کوهدشت از برگزاری مراسم بزرگداشت دومین سالگرد ارتحال آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا قبادی آدینه‌وند در مورخ چهارشنبه شب، ۳۱ شهریورماه ۹۵ بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد حضرت صاحب‌الزمان(عج) خبر داد.
این مراسم با شورای فرهنگ عمومی شهرستان برگزار شده و از مردم این شهرستان برای حضور گسترده در این مراسم، به‌منظور ارج نهادن به مقام شامخ علما و روحانیت دعوت شده است.

آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا آدینه‌وند معروف به نحوی لرستانی از علمای برجسته شهرستان کوهدشت لرستان ۳۰ شهریورماه سال گذشته در سن ۸۵ سالگی دارفانی را وداع گفت.

زندگی نامه  مختصرآیت‌الله آدینه‌وند

آیت‌الله محمدرضا آدینه‌وند در روز دهم دی‌ماه سال ۱۳۰۸در قصبه‌ گرخوشاب طرهان از توابع شهرستان کوهدشت چشم به جهان گشود، وی در خانواده علم و فضیلت و تقوا رشد و تربیت یافت.

پدرش مرحوم علی‌خان قبادی آدینه‌وند از جمله مغزهای متفکر و حکمای متبحر عصر خود بوده است بنا به تقریری از مرحوم عیدی عباسی گراوند که مرقوم داشته است، در سن ۱۴ سالگی با وی آشنا شده و شیفته الفاظ شیرین و گفتار نمکین و اشعار وزین او می‌شود،  درباره او (مرحوم علیخان) می‌نویسد: چنان به دین مقدس اسلام پایبند بود که کوچکترین انحرافی از هرکس و مقام مشاهده می‌نمود بدون اغماض به معروفش همت می‌گماشت، این اقدام خداپسندانه وی باعث می‌شود تا طبقه محروم از تجاوز خوانین زور‌گو تا حدودی در امان باشند.

مطلب دیگری که باید ذکر شود عقیده او درباره تربیت اولاد بود، همواره می‌فرمود: والدین مسئول تربیت اولاد هستند و مکلفند آنان را مسلمان بار آورند در غیر این‌صورت مدیون هستند، به حکم این عقیده فرزندانش را مسلمان تربیت کرد و درس خداپرستی و ایثار او در باز ماندگان اثر بخشیده بود.

آیت‌الله محمدرضا آدینه‌وند از همان اوان کودکی در تحصیل علم و دانش بسیار کوشا بود به‌طوری ‌که با تلاش و تمرین بسیار با اتکای به ذوق هنری خویش و بهره‌گیری از سرمشق اساتید خط و خوشنویسی همچون مرحوم علی‌اصغر کاظمی و… به سرحد کسب مهارت خوشنویسی دست یافت.

%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d9%85-%d8%af%d9%88%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%b3%d8%a7%d9%84%da%af%d8%b1%d8%af-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%ad%d8%a7%d9%84-%d8%a2%db%8c%d8%aa%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%a2%d8%af

هوش و قریحه‌ سرشار و قدرت قلم آیت‌الله آدینه‌وند

هوش و قریحه‌ سرشار و قدرت قلم ایشان موجب می‌شود که در عنفوان جوانی به شغل کتابت و دبیری در بخشداری وقت طرهان (کوهدشت) اشتغال و مبادرت ورزد.

در سال ۱۳۲۵ در پی مأموریتی اداری به شهرستان خرم‌آباد عزیمت می‌کند که در جریان این سفر با تعدادی از طلاب دینی از حوزه علمیه قم از جمله حضرت آیت‌الله شیخ عباس‌علی صادقی، آیت‌الله شیخ مهدی قاضی و… آشنا می‌شود و این آشنایی و علاقه وافر به تحصیل در علوم دینیه ایشان را از ادامه مأموریت باز داشته و منجر به ترک دیار و خانه و خانواده می‌شود و به همراه طلاب هم قطارش رهسپار شهر مقدس قم و وارد حوزه علمیه این شهر و به تحصیل مشغول شد.

دروس مقدمات تا سطح عالیه و اصول فقه را نزد اساتید آن زمان در حوزه علمیه قم تلمذ کرد. در کمترین زمان مورد توجه آیت‌الله‌العظمی بروجردی قرار می‌گیرد و از سوی ایشان با بالاترین حقوق و مواجب به سمت استادی حوزه علمیه نائل می‌شود و به تدریس صرف و نحو عربی می‌پردازد؛ تخصص و تسلط ایشان بر ادبیات عرب و علم نحو به حدی می‌رسد که در نظر اهل علم به «نحوی» مشهور می‌شود.

آیت‌الله آدینه‌وند بیش از ۶۰ سال در حوزه علمیه قم مشغول تدریس علوم دینی از جمله صرف و نحو (سیوطی)، تجزیه و ترکیب قرآن، تفسیر قرآن، منطق و فقه و اصول مشغول بود و در طول عمر پر برکتش و تدریس در حوزه منوره قم دانشورانی به نام از محل درس وی به مقام شامخ علمی رسیده‌اند.

کسب مقام علمی و معنوی در نهضت امام خمینی(ره)

وی علاوه بر زهد و پارسایی و کسب مقام علمی و معنوی در نهضت امام خمینی(ره) از امام و از رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قاطعانه حمایت کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از او خواسته بود که کتابی را تهیه کند در مورد قرآن که در حوزه علمیه اطلاعات بیشتری را به طلاب بدهد. از این رو، وی کتاب «کلمة الله العلیا» را همراه با تجزیه و ترکیب کلام‌الله مجید در شش جلد به چاپ رساند.

2016-09-20_112522

(رونمایی از کتاب «کلمة الله العلیا» در کنگره ادیب اعظم با حضور آیت الله حسینی بوشهری مدیر وقت حوزه های علمیه کشور )

%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d9%85-%d8%af%d9%88%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%b3%d8%a7%d9%84%da%af%d8%b1%d8%af-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%ad%d8%a7%d9%84-%d8%a2%db%8c%d8%aa%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%a2%d8%af

از وی کتب و مقالاتی  به چاپ رسیده است از جمله به کتاب سیمای توحید در فروع دین می‌توان اشاره کرد، این روحانی و مفسر قرآن کریم در زمینه ساخت مسجد در کوهدشت تلاش‌های زیادی داشت که از جمله مساجدی که به‌همت وی ساخته شده می‌توان به مسجد جامع و مسجد حضرت صاحب‌الزمان(عج) کوهدشت، دو مسجد در روستاهای آدینه‌وند، روستای کوشکی و چهار مسجد در روستای پشت تنگ و مساجدی در منطقه رومشگان و سوری و امرایی  اشاره کرد.

2016-09-20_115957

(محل قبر مطهر آیت الله آدینه وند (ره) در حرم مطهر کریمه اهل بیت حضرت معصومه سلام الله علیها – شهریور ۹۵)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

rah
104994_orig
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "کانون فرهنگی و هنری سبحان مسجد جامع کوهدشت"می باشد.